Niinkun mihin länsimainen ihminen tarvitsee kaikkea roinaa ja krääsää?
Kommentit (14)
Itsensä hukuttamiseen - eipä juuri muuhun.
Järjetön kulutusyhteiskunta. Tämä on jotenkin järjetöntä,
Riippuu roinasta ja krääsästä. Kyllä kaikella omistamallani jokin käyttötarkoitus on.
Olen tullut siihen tulokseen, että harhan luomiseen, alistamiseen ja kontrolloinnin välineeksi. Miehet vangitsevat naiset romujen keskelle, nainen siivoaa, yrittää järjestellä, mutta tulee hulluksi kodin ja työn ristipaineissa!
Kyllä aasiassakin niitä hamstraajia on.
Romua ja krääsää tarvitaan sisäisen tyhjyyden paikkaamiseksi.
Vierailija kirjoitti:
Järjetön kulutusyhteiskunta. Tämä on jotenkin järjetöntä,
Uijjui kun joku keh-taa-kin ajatella eri tavalla kuin sinä!!!!!
Vaan mahtaa se olla hienoa kun on itse oikeassa ja ihan kaikki muut väärässä....
Sairastahan tämä on, itsellänikin on paljon enemmän nurkat täynnä roinaa ja krääsää, mitä tarvitsen, enkä ole edes materialisti. :(
En ymmärrä miksei turhien tuotteiden valmistusta voi lopettaa, esim pelkästään ruokakaupat, siellä on samanmakuista jugurttiakin kymmeneltä eri valmistajalta, päälle muut jugurttimaut ja kaikkia taas kymmentä erilaista jnejne.. Näistäkin menee suuriosa jätteeksi kun kukaan ei osta.
Ja ihan kaikki tavarakrääsä samoin, ei mitään järkeä, mutta poliitikot ne jauhavat vain talouskasvusta ja ostovoimasta ja kulutuksen kasvattamisesta, ei suinkaan pienentämisestä.
Sanoisivatpa kerrankin kasvattavansa puita, eikä markkinoita, olisi viimeiset ajat. Mutta ei.
Päin tuhoa vaan, ylimielisesti ja tyhmänä. Ahneus vie kalatkin vedestä tai tekee niistä yksisilmäisiä.
Eikö nykyään luoda identiteetti ja image sillä mitä omistetaan ja miten kulutetaan?
Yogurttien tilalla voisi olla yksi maustamaton ja ja siihen voisi kotona lisätä marjoja, hedelmiä, hilloa, hunajaa tms ihan makunsa mukaan..
Noinniinkun minä ainakin käytän näitä kaikkea vähäistä "krääsää" mihin olen saanut rahani riittämään? Pitäiskö vaan lojua sohvalla mieluummi?
Tätä miettinyt myös. Tarvitseeko lapsen vanhat vaatteet ja lelut säästää? Olenko nyt huono äiti kun en niin tee? Miksi ihmeessä tuota tavaraa pitää kokoajan kuskata lisää, lahjaksi, tuliaiseksi yms. Eikö voisi tuoda vaikka kahvia!!!!!
Mikä sulla on hätänä? Eikö se yksi ketju riitä?