Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Teen graduani. Mistä joku plagiointiohjelma tietää, mikä on plagiointia ja mikä ei? Esimerkki -->

Vierailija
11.05.2018 |

Jos lainaisin härskisti toisen gradusta seuraavanlaisen kappaleen:

"Antero-Tunteron mukaan seitsemän kymmenestä palstailijasta kokee olevansa yksinäisiä, kolme kymmenestä suorastaan sairaalloisen yksinäisiä. Antero-Tunteron tutkimuksessa kävi siis toisin sanoen ilmi, että jokainen palstailija on yksinäinen. Trendi on hälyyttävä ja kertoo vinoutuneesta yhteiskunnasta hänen mukaansa."

Ja minä kirjoittaisin näin:

"Tutkimuksessa todettiin, että kaikista Vauva.fi -sivustolla vierailleista jokainen koki olevansa yksinäinen. Vakavaa yksinäisyyttä koki 30%, lievempää 70%. Tutkija Antero-Tuntero on huolissaan tuloksesta ja tutkimustulos kertoo hänen mukaansa vinoutuneesta yhteiskunnasta."

Jos en siis edes lue alkuperäistä tekstiä, vaan muokkaisin sitä noin, niin mistä se plagiaattiohjelma tietää olenko lukenut alkuperäistä tekstiä ollenkaan vai vain muokannut toisen gradutekstiä?

Nimim. Gradu ei etene

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin mistään. Sinullahan kuitenkin on lähdeviite ja viittaus on vain yhteen lähteeseen.  Näin ollen voit vedota aina siihen, että kyseessä on viittaus. 

Riksi on toki jo suurempi, jos otat suuria pätkiä toisen valmiista kirjallisuuskatausesta. Tällöin on epätodennäköistä, että olisit käyttänyt juuri samoja lähteitä, juuri samassa järjestetyksessä päätyen samohin nostoihin. 

Plagiaatiohjlemat laskevat samankaltaisuuksia, eli voit päästä seulasta läpi, jos muutat suurin piirtein jokaisen sanan, mutta jos copy-pastaat ja modifoit vain vähän, niin kiinni jäät.

Toki tarkastajan vastuulla on tsekata alkuperäisestä lähteestä, vastaako se lopulta sinun tekstiäsi. 

Vierailija
2/4 |
11.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytännössä se ei tiedäkään, siksi syntyy näitä Antero-Tunteron tutkimuksen lainaamiseen liittyviä ongelmia joka kerta, kun kyseessä on joku alan perusasia. Ohjelma "louhii" sille syötetyistä lauseista samantapaisia kokonaisuuksia ja päätyy todella usein siihen, että lainattu on, vaikka et olisi ikinä sitä toista gradua nähnyt. KUitenkin kokonaisuuden kannalta on olennaisempaa, miten koko luku on syntynyt eli yksittäiset kappaleet eivät vielä ole ongelma, kokonaiset luvut ovat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ymmärrä plagiaattiohjelma vielä tuollaista tekstin kokonaan uudelleenkirjoitusta. Jos tekstissäsi on liikaa samoja termejä, jne. voi joku punainen lippu nousta, mutta eiköhän kaikki saman alan tutkimukset ole täynnä samoja termejä? Ihminen voi yhteyden tajuta, jos tuntee ja muistaa tuon alkuperäisen kirjoituksen. Tässä tulee ihmisen ja koneen ero esiin.

Vierailija
4/4 |
11.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi pitää plagioida, laittaa vain viitteet kuntoon niin asia on kunnossa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kaksi yhdeksän