Lue keskustelun säännöt.
Rummutin jo viime vuonna siitä, että Suomen tulisi asettaa lentovero. Nyt asia on mediassa paljon esillä. Koen olevani tärkeä osasyy
08.05.2018 |
Olen ehdottoman varma, että viimeistään 2019 SDP:n ja Vihreiden johdolla luotavan hallituksen hallitusohjelmaan kirjataan lentovero. :)
En voisi olla onnellisempi! Ja ennen kuin kukaan tulee nillittämään: kyllä, lennän useasti vuodesta itsekin! Mutta lentolippujen hinnoissa on paljon nousuvaraa. Aivan kaiken roskasakin ei tarvitse päästä lentämään.
Tavoitteena pitää tietenkin olla maailmanlaajuinen lentovero. Mutta koska sellainen ei ole realismia, tulee sellainen asettaa EU:n tasolla. Ja se tulee luonnollisesti koskemaan myös Eurooppaan lentäviä Euroopan ulkopuolisia lentoyhtiöitä.
Kommentit (2)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sokerivero myös takaisin!