Mitäs teillä on ollut tai on myöhemmin tänään ruokana?
Meillä taidetaan tänään pärjätä yhdellä lämpimällä aterialla, joka oli äsken: peruna-porkkanamuusia, höyrytettyä ja limetillä maustettua parsakaalia, uunissa siivuina ja soijakastikkeella sekä sesaminsiemenillä maustettua lohta sekä paistettua savutofua.
Kommentit (31)
Tähteitä oli, pottumuusia ja uunissa grillattua lohta maustettuna savuaromilla. Lisäksi kokeilin tehdä soijapaloista syötäviä palleroita, illalla on varmaan nakki-makaronisörsseli.
Eilistä makaroonilootaa. Viikko vielä tilipäivään, nyt pitää jotenkin kärvistellä sinne asti.
Lihamureke, perunat, kukkakaali ja kasvis salaatti.
Lounaaksi söin jauhelihaa salaatilla ja iltaruoaksi ajattelin tehdä mantelikalaa ja uunijuureksia
Grillattiin tähteitä. Oli seitania, salaattia, parsaa, maissia, perunasalaattia..
Vain yksi lämmin ateria kuten aina, tälläkertaa ihan taivaallisen hyvää lasagnea
Sosekeittoa myskikurpitsasta, porkkanasta ja sipulista reilusti maustettuna :)
Kanaa fetakastikkeessa riisillä ja vihersalaatti
Pottumuusia ja kasslrerpihvit uunissa+salaatti
Keitetyt perunat, kalamureke, salaatti ja kermaviilikastike.
Kiuasruokaa: Varhaisperunoita, porkkanaa, sipulia, kukkakaalia, makkaraa ja voita. Haudutetaan pitkään kiukaalla. Tämän kanssa on pakko olla keltaista jaffaa. Lapsuudesta opittu herkku.
Aamulla tein pepperonipaprika-sulatejuustopasteijoita ja mies haki päiväruoaksi kiinalaista😋
mukavata että näin moni syö kalaa
Sushikakkuja lohesta ja kalkkunaleikkeleestä, soijassa ja mausteissa marinoidut pihvit, pikkelöityjä porkkanoita ja valkoretikkaa. Myöhemmin lihapullia ja muusia ja parsaa.
Itse tehtyä pitsaa, kinkku ananasta ja naudanjauheliha tomaatti, sekä salaattia.
Chili sin carnea, riisiä ja salaattia on syöty tänään. Ap:n ruoka kuulostaa ihanalta!
Juuri nyt syön lounaaksi kalapuikkoja sellaisenaan. Illalla aattelin keittää riisiä ja tehä lehtipihviä. Yksin kun asuu niin harvoin jaksaa panostaa, mut nyt on niin kaunis sää niin tekee mieli tehä jotain vähän parempaa :)