Päiväkotiin totutteleminen. Vinkkejä?
Miten pitkään harjoittelitte, ennen varsinaisen päiväkotiajan alkua? Miten käytännössä? Onko antaa hyviä neuvoja tai ideoita, miten nopeuttaa sopeutumista? Kannattaako ensin joitakin kuukausia lyhentää hoitoaikaa esim vain aamupäiviin, eli vaikka 8-12, ja muutaman kuukauden kuluttua sitten ns normaalipituisiin päiviin,eli n. 8-15/16 ? Lapset ovat juuri täyttäneet 2 ja 5 vuotta.
Kuka teillä vie lapset päiväkotiin? Onko eroa, kumpi käy lapsille helpommin? Onko hyvä idea, että aluksi isä vie ja kun homma alkaa sujumaan, vaihdetaan äiti viejäksi, vai onko parempi että alusta saakka sama kuvio?
Kommentit (2)
Minun poikani oli 1v8kk kun lähti päiväkotiin. Aluksi olin ekalla viikolla mukana, aamupuurolla, ulos menossa, päiväruualla ja lähdin pois kun alkoivat laittamaan päiväunille, hain päiväunien jälkeen pois. Kaksi seuraavaa viikkoa aloin jättää poikaa muutamaksi tunniksi kerrallaan. Kolmantena viikkona menin töihin ja ekan viikon poika itki vähän kun jätin hänet sinne mutta aika pian tottui. Eka tarhavuosi tein 6h työpäivää. Isänsä vei 8.30 ja minä hain klo 14.20- 15. Nyt on toinen vuosi ja isänsä vie klo 8.00 ja minä haen, yhtenä päivänä minä vien ja isänsä hakee. Teen 7,5 tunnin päivää ja haen pojan klo 16. Itseäni kiinnostaa nyt se että meillä edessä tarhan vaihto (muutto) ja poika menee isojen ryhmään..kuinkas sinne totutellaan, saako siellä olla mukana parina päivänä esim?
miten sitä hoitopäivää mitenkään voisi lyhentää, töissähän sitä on käytävä. Meillä tehdään niin kun lapset aloittavat päiväkodin elokuussa, että mies ottaa ekan viikon kesälomaa. Silloin lapset voivat olla aluksi pari tuntia ja loppuviikosta vaikka 5 tuntia päivässä. Eihän sitä pieni lapsi voi aloittaa päiväkodissaoloa 10 tunnin hoitopäivällä.