5 syytä miksi Suomen väkiluvun väheneminen on hyvä asia - huonoja en keksi
Nyt ei löydy kaikille enää mökin paikkaa järven rannalta kun on niin helvetisti ihmisiä täällä.
Jos väki vähenee jää enemmän omaisuutta pienemmälle väestölle, eli vaurastumme ilmaiseksi
Asumisen hinta laskee kun asuntoja vapautuu - ostovoima kasvaa.
Ympäristön saastuttaminen, muovipussit ja kaikki paska vähenee.
Globaali vastuu väkiluvun vähenemisestä hoidettu, joten ei tarvi ottaa ketään ulkomaaneläviä tänne asumaan vaan voidaan sanoa hyvällä omalla tunnolla että tehkää itse sama ensin.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Virossa 1 miljoona asukasta ja hyvin menee. Onnellisuus ja hyvinvointi ei edellytä väkiluvun kasvua.
Miten virossa menee hyvin? No jos suomelle tulisi kauppasaarto niin laskennalisesti ilman kauppaa ruokaa rittääisi noin miljoonalle jos kaikki pellot olisi käytössä eli yhden lapsen politiikka käyttöön nyt!!!
Minusta ap:lla on hyviä pointteja.
Itseäni ärsyttää kun kaikki puistot/kaupunkimetsät rakennetaan täyteen rumia kerrostaloja ja se, että menee melkein mihin vaan metsään etelä-suomessa niin aina kuuluu autotien humina.
Haluaisin että metsä on arvo ihan vaan metsänä eikä tukkipuun tai tonttimaan perusteella.
Ja muuten Islannissa on väkeä tosi vähän ja siellä menee hyvin.
Virossa 1 miljoona asukasta ja hyvin menee. Onnellisuus ja hyvinvointi ei edellytä väkiluvun kasvua.