Minkä näköinen on pitkäaikaistyötön-yksinhuoltajaäiti?
Ei nimittäin selvinnyt minulle tuo asia. Eräässä paikallislehdessä haastateltiin kolmekymppisiä naisia ulkonäköasioihin liittyen. Eräs heistä sanoi, että "sen verran täytyy itsetään pitää huolta, ettei näytä pitkäaikaistyöttömältä yksinhuoltajaäidiltä".
Katsooko teidän peilistä sellainen? Jos, niin kertokaa minulle minkä näköinen hän on?
Kommentit (6)
Meillä päin asuu kunnan vuokrataloissa yh-mammoja jotka eivät ole kuunaan töitä tehneet.Tuntomerkkeinä apaattinen katse,30 kiloa ylipainoa,rasvainen tukka,verkkarihousut tai jotain muuta tyylitöntä kirppisvaatetta.Ja tietysti ne kiljuvat muksut rattaissa tai vaunuissa.
Vierailija kirjoitti:
Meillä päin asuu kunnan vuokrataloissa yh-mammoja jotka eivät ole kuunaan töitä tehneet.Tuntomerkkeinä apaattinen katse,30 kiloa ylipainoa,rasvainen tukka,verkkarihousut tai jotain muuta tyylitöntä kirppisvaatetta.Ja tietysti ne kiljuvat muksut rattaissa tai vaunuissa.
Täällä päin on noita kotiäitejä isoissa omakotitaloissa, kymmenes lapsi jo vaunuissa.
Aika pitkälti Sara Forsberg tänä päivänä. Vaikka ei ole pitkäaikaistyötön eikä yksinhuoltajaäiti, niin näyttää kuitenkin sellaiselta.
En ole pitkäaikaistytön, enkä yksinhuoltajaäiti, enkä vielä 30-vuotiaskaan mutta näytän varmaan sellaiselta. Olen hoikka ja minulla on pitkät hiukset, mutta ei ole työssä käymisestä huolimatta varaa ostaa vaatteita muualta kuin kirpparilta.. Ja en ole käynyt kampaajalla 7 vuoteen, enkä omista feikkiripsiä tai kynsiä. . AHDISTAA ihan pirusti koska tykkään kauniista vaatteista ja silloin kun vielä oli varaa, niin näytin tosi hyvältä.
Minuun kuvailu varmaan sopii vaikken ole yh enkä pitkäaikaistyötön. En meikkaa enkä värjää hiuksia, kampaamokäynnitkin tuppaa venähtämään. En jaksa seurata muotia vaan ostan vaatteita harvoin ja käytän kaiken loppuun. Näytän aina väsyneeltä ja kulahtaneelta vaikkei sellaiselta tunnukaan.
Minä olen. Parturikäynti venähtää ja halvahkot vaatteet päällä, tummat silmänaluset. Näyttää vähän vaatimattomalta.
Ei maksettuja ripsiä ja kalliita vaatteita.