Jos löytäisit ötökän jäävuorisalaatin sisältä niin söisitkö sitä silti?
Kommentit (11)
Söisin kyllä. Ihan varmasti on jokaisessa salaatissa joku ötökkä käynyt sitä kasvatettaessa. Ehkä vain, jos olisi jotain tosi outoa tai ällöttävää, niin saattaisin harkita syömättä jättämistä. Esim. ne isot limaetanat on ikäviä.
Ottaisin ötökän pois ja söisin salaatin hyvin mielin. Puutarhasta nyt löytyy kaikenlaista mönkiäistä. Sitä tuskin on kyllästetty torjunta-aineilla, jos siellä madot viihtyy.
Huuhtelisin salaatinlehdet ja söisin. Se on ihan tavallista että niistä välillä löytyy jotain pieniä kärpäsiä tai muita öttiäisiä.
Se ötökkä on pelkkää proteiinia. Pese salaatti huolella, sen voi syödä.
En söisi ötökkää. Salaatin kyllä pestyäni sen
Ötökkää vai salaattia :-)?
Mulla on kasvimaa ja joka salaatissa käy ihan varmasti joku ötökkä ennen kuin se poimitaan. Ainakin tietää ettei ole niin paljon torjunta-aineita että ötökät kuolis ja tippuis pois. Hyvässä maassa nimenomaan vilisee mm kastematoja.
Pesen salaatin aina upottamalla veteen ja ötökät nousee kellumaan. Vähän auon lehtiä. Onhan niissä aina..
Poistaisin ötökän, pesisin salaatin normaaliin tapaan ja söisin.
Välillä hämmästyttää miten kauaksi suomalaiset ovat vieraantuneet luonnosta. Pelätään kaikkea, ollaan ylihygienisiä, heitetään ihan liikaa syömäkelpoista ruokaa pois, kun sitä ei uskalleta haistaa eikä maistaa, hankitaan vaarallinen antibioottiresitenssi syömällä liikaa lääkkeitä vaivoihin, jotka paranevat itsekseen. . Ja silti suurin osa meistä eli maalla vain vähän yli sata vuotta sitten.
Riippuu ötökästä.