Kaikki teoriat kehiin, entisen mieheni lähettämä kappale
Tilanne on tämä:
Olimme entisen mieheni kanssa on-off suhteessa viisi vuotta (joista kolme viimeistä tiiviisti). Vuosi sitten erosimme minun päätöksestäni ja tämä oli kova pala hänelle. Muutaman kerran hän on avautunut viestillä sen jälkeen ja kertonut mm. miten suhde oli parasta hänen elämässään, mutta kaiken koetun jälkeen viha on kova eikä kestä ajatustakaan minusta.
Toissapäivänä entiseni laittoi WhatsAppilla linkin Egotripin Matkustaja - kappaleeseen, jonka jälkeen esti minut kaikkialla.
Joten nyt kaikki ajatukset kehiin, mitä kaikkea tämä voi tarkoittaa? Ei ole meidän suhteen aikana kertaakaan tullut esille tämä biisi, joten sieltä ei syytä löydy. Ystävien kanssa pohdittu eikä olla tultu yhtään viisaammiksi.
Kommentit (12)
"on olemassa asioita niin kipeitä ja vaikeita ettei niistä puhumalla selviä"
Noniin nyt se kuoli. Olisko pitänyt kohdella vähän paremmin?
Koska haluan yrittää ymmärtää ja eri ihmiset löytää kappaleesta erilaisia merkityksiä.
-Ap
Vierailija kirjoitti:
Koska haluan yrittää ymmärtää ja eri ihmiset löytää kappaleesta erilaisia merkityksiä.
-Ap
No mä en ymmärrä tuollaista vatvomista jos ei enää edes olla yhdessä. Ja mun mielestä kertoo aika paljon tuo että mies on estänyt sut nyt eli ei halua kuullakaan susta enää.
Anna olla. Etkös sä jättänyt sen? Mitä sä vielä siinä suhteessa ryvet? Vai janottaako vanha suola? Jos tosissasi olisit päästänyt irti, niin et pohtisi sekunnin pätkää, vaan sua ei kiinnostaisi.
No hän on kyllästynyt vatvomaan asiaa ja aikoo kääntää uuden sivun elämässään. Lopettaa puolitiessä olemisen ei mihinkään.
Ai.. Mä sain kans ton viestin yhdeltä mieheltä. Ex sekin.
Vierailija kirjoitti:
Yöllä linja-autossa yksi väsynyt matkustaja
huuruisesta ikkunasta katsoo vaihtuvat maisemat
laskee vastaan tulijat pysäkit kun ohi vilahtavat
tietäen niistä mikä tahansa oisi voinut olla se oikea
Moni muukin olisi voinut olla kumppanini kuin sinä.
Vierailija kirjoitti:
Asemalta kaikuivat kuulutukset
kutsuna jota pakoon ei pääse
nouset kyytiin kerran oot kyydissä aina
Mutta kuitenkin valitsin siis sinut, ja jollain tavalla tulet aina olemaan osa minua.
Vierailija kirjoitti:
Aina matkalla jonnekin minne ikinä päätyykin
on puolitiessä jostain tietää sen varsin hyvin itsekin
on olemassa asioita niin kipeitä ja vaikeita
ettei niistä puhumalla selviä
Joka tapauksessa tajuan nyt, että välillämme on niin paljon pahaa, ettei mikään puhuminen sitä korjaa, joten jatkan matkaani muille pysäkeille.
Minusta tuo laulun sanat kertoo, että hän on päästämässä irti, ja siksi sinut on blokattu myös, oman mielenterveyden tähden. Taidat yhä roikkua suhteessa.
Meidän yhteydenpito on eron jälkeen ollut sitä, että hän on laittanut viestillä mitä mielessä on ja minä vastannut siihen. Ei mitään ylimääräisiä. Nyt viimeisin tosiaan tämä, mistä kerroin ja esto päälle.
Enhän minä täältä mitään hyväksyntää ole ollutkaan hakemassa, vaan sitä mitä merkityksiä te sieltä löydätte. Ja niitähän tulee, kiitos näistä :) Mulle on aina ollut tärkeää käydä asiat mielessä loppuun ja tämän myötä tämän kappaleasian saan käsiteltyä. Harmi, jos se teistä tuntuu ikävältä ja menee tunteisiin.
-Ap
Yrittäää tosissaan jatkaa eteenpäin, siksi estot. Ei ole kuitenkaan vielä päässyt irti, joten haluaa, että tunnet syyllisyyttä siitä, ettei mikään tunnu samalta, "minne ikinä päätyykin, on puolitiessä jostain".
Kysynpä sulta, että mitä hiton väliä sillä on? Se on sun ENTINEN. Katse etiäpäin!