Presidenttiparin pojan nimi huokuu suomalaisuutta
Nimitutkija Minna Saarelma-Paukkala kuvailee MTV:lle lapsen nimeä hyvin suomalaiseksi.
– Väinämö on vanha kalevalainen nimi. Veli-nimessä puolestaan korostuu suomenkielisyys, Saarelma-Paukkala kuvailee.
Väinämö-nimi kulkee Niinistön suvussa ja se on myös presidentin toinen nimi.
Saarelma-Paukkala kuvailee Aaro-nimeä trendikkääksi ja suosituksi 2000-luvullakin, vaikka nimi on vanha ja raamatullinen.
Lapsi on Jenni Haukion ensimmäinen. Presidentti Niinistöllä on kaksi aikuista poikaa, Nuutti ja Matias.
Kommentit (8)
Mielestäni se on hyvä ja kunnollinen nimi. Oikein hieno valinta.
Voi luoja sentään, pojalle annettiin Väinämö-nimi todennäköisesti vain siksi, että isällänsä on tuo nimi. Asioitten loputon analysointi alkaa mennä jo ihan överiksi.
Samaan syssyyn voisi nimitutkija pohtia, miksi joku toinen perhe antaa lapselleen nimeksi vaikka Jessica Isabellan.....
Enhän minä edes tiedä, minkä värinen lapsi on kun sitä en ole missään nähnyt. Sanakirjassa Niinistön lapsi on siellä Jetin ja Yksisarvisen välissä.
Vierailija kirjoitti:
Voi luoja sentään, pojalle annettiin Väinämö-nimi todennäköisesti vain siksi, että isällänsä on tuo nimi. Asioitten loputon analysointi alkaa mennä jo ihan överiksi.
Samaan syssyyn voisi nimitutkija pohtia, miksi joku toinen perhe antaa lapselleen nimeksi vaikka Jessica Isabellan.....
Toiset ja kolmannet nimethän on myös tosiaan yleensä vain toisia ja kolmansia nimiä. Ne usein kulkee suvussa tai niihin liittyy muuta tärkeää. Ne ei ole kutsumanimiä tavallisesti, vaikka voivat joskus olla. Jos mulla olisi lapsia, antaisin heillä toisiksi nimiksi vanhempien ja jo edesmenneiden sukulaisten ja joskus ystävien nimiä. Ei ne ole muodikkaita nimiä. Meillä kaikki on saaneet tällaisia nimiä.
Eihän se sen kummempaa tosiaan ole. Luulisi ihmisten tietävän.
Nimi olla rasissimii. mina tehda valitus, mina ola vihanen.
Ahmed äksynä
Minusta se on hyvä nimi ja onnistunut valinta. Hyvä Jenni ja Sale.
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/626462-presidenttiparin-poika…