Lääkiksestä ja lukion kemian ja fysiikan opetussuunnitelman kirjoista
Eli olen nyt lukion toisella vuodella ja tajusin, että aion todella yrittää päästä lääkäriksi. En kuitenkaan ole käynyt, kuin molemmat pakolliset kurssit niistä. Tiedän kuitenkin, että jos aloitan tarpeeksi ajoissa molempien oppimäärien opettelemisen, ei lääkishaave ole mahdoton.
Valmistun 2019 ja haen silloin. Kysymys kuuluu, riittävätkö vanhan opsin mukaiset oppikirjojen tiedot lääkikseen pääsyyn, vai onko uuden opsin kirjoissa jotain maata mullistavaa, etteivät vanhan opsin tiedot enää riitä, koska uuden opsin kirjoihin uppoaisi tuhottomasti enemmän rahaa kuin vanhan opsin.
Biologia on minulla jo uuden opsin mukaisesti, kun sen aion kirjoittaa.
Kommentit (2)
Suosittelen kysymään ko. aineiden opettajilta/opolta, koska harvempi koululainen tuntee molempien suuntausten kirjat/sisällöt.
.
Pyrkijöissä on varmaan molempien lukijoita.
nostan