Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Herkkyydestä...

Vierailija
03.04.2018 |

Näitä keskusteluja lukiessa törmää usein siihen, että enemmistö tyrmää jostain loukkaantuneen loukkaantumisen. Esim. jos loukkaantujan mielestä ystävät eivät ole vastavuoroisia, eivät ota tunteita huomioon jne.

Pari kysymystä niille jotka ajattelevat tällaisten ihmisten olevan vain rasittavia mielensäpahoittajia : Koetteko hyötyvänne itse tällaisten ihmisten ystävyydestä / lähimmäisyydestä? Huomaatteko tämän herkkyyden positiiviset puolet,vai pelkät negatiiviset? Arvostatteko herkkyyttä mitenkään?

Olen itse hyvin herkkä ihminen aistien ja tunteiden suhteen. Pelkästään hermoston ylikuormittuminen fyysisesti tekee tästä biologisen ominaisuuden, jota ei ns. karaistumalla korjata. Nuoresta lähtien kylläkin yritin itseäni korjata kovettamalla asenteita ja tunteitani, mutta aikuiseksi kasvettuani olen ymmärtänyt tätä tilaa paremmin ja tullut sinuiksi itseni kanssa. Systemaattisesti olen purkanut muureja ja muuta teennäistä kovuutta itsestäni, ja nyt nelikymppisenä olen omana itsenäni tilanteessa, missä koen saavani aika vähän ymmärrystä persoonana.

Ongelmani läheisten ihmisten kanssa on se, että tunteitani ei oteta huomioon, ja niitä vähätellään. Koen itse tämän ajan olevan aika kylmää ja itsekeskeistä, eli pitkälle oman itseni vastaista. Itse arvostan suoraselkäisyyttä, sovittujen asioiden pitämistä, toisten huomiointia sosiaalisessa tilanteessa, toisesta kiinnostumista, keskustelu- ja kuuntelutaitoja muunmuassa.

Minua pidetään hyvänä ystävänä, ja palautteen mukaan seurassani ystävillä on erityinen olo, koska he tulevat kuulluiksi ja huomioiduiksi. Kuitenkaan itse en useinkaan saa vastavuoroisesti tällaista kokemusta. Sen toki hyväksyn, että kaikki eivät luonnostaan tai biologisesti ole yhtä herkästi virittyneitä ympäristön ja muiden suhteen, mutta se että omia tuntemuksiani ei oteta huomioon, loukkaa minua.

Tällä hetkellä tietyissä sosiaalisissa tilanteissa monet ajattelevat minun olevan yliherkkä valittaja, joka nillittää myöhästymisistä/perumisista/itseni siviuuttamisesta jne. Eli samat ihmiset jotka nauttivat tämän herkkyyden hyvistä puolista, pilkkaavat ja ylenkatsovat sen kun tämä herkkyys kohdistuukin minuun itseeni, tai itseeni kohdistuvaan toimintaan.

Mitä ajatuksia tämä herättää?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun ei odota mitään, ei voi pettyäkkään. Oman kokemukseni mukaan nää ns yliherkät odottaa aina kovasti muilta kaikenlaista, vaikka nää muut ei odota niiltä yliherkiltä mitään

Vierailija
2/4 |
03.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika kyyninen tapa suhtautua ihmisiin ja elämään ylipäätään. Pessimisti ei pety, mutta nähdäkseni pessimisti ei myöskään ole onnellinen.

Miksi nykyasenne on, että keneltäkään ei kannata/voi odottaa mitään? Miksei ihmiset halua täyttää läheisten (kohtuullisia) odotuksia, jos nämä odotukset eivät kohdistu ystävään itseensä, vaan ystävien väliseen suhteeseen?

-Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimenomaan niitä kaikesta loukkaantuvia on joka paikka väärällään! Löysäisivät otettaan niin olis elämä helpompaa!!!

Vierailija
4/4 |
03.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vakioaiheita kun joku herkkis valittaa kurjaa elämää

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kahdeksan