Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Uudet vuokralaiset rasittavia

Vierailija
29.03.2018 |

Tein sopimuksen uusien vuokralaisten kanssa. Sopimuksessa sanotaan, että vuokrataan siinä kunnossa, missä on sopimuksentekohetkellä. Eivät vaivautuneet käymään katsomassa asuntoa edes itse.

Annoin tavarat kantaa sisään jo muutama päivä ennen sopimusta. Soppari alkaa siis nyt huhtikuun alussa. Nyt jaksaneet valittaa, kun joku kodinkone ei ole riittävän hyvä heidän mielestään. Toimii siis täysin, mutta vaativat uutta. Sanoin, että voin tuoda uudemman - muttei kelpaa vaan täysin uusi pitää olla.

Keksivät siis kaikkea mahdollista pikkuvikaa, joka minusta on jo liioiteltua. Haluavat jääkaapin ohjekirjan, astianpesukoneen ohjekirjan jne.. no olipa ne tallessa, ei oo vaan kukaan ikinä aikaisemmin kysynyt.

Ärsyttää, kun haluaa toimia rehellisesti, oikein ja reilusti. Jos joku oikeesti rikki, niin tietysti korjata silloin. Nyt on vaan paska fiilis siitä, että kun ei oo varaa oikeesti ostaa mitään tuotteita turhaan ja sitten pitävät jo heti kättelyssä huonona vuokranantajana.

Mikä on teidän mielestä kohtuus siinä mitä vuokralaiset voivat vaatia?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sopimuksessa lukee että vuokranantaja ei vastaa kodinkoneista, eivät voi vaatia ostamaan uutta jos menisi rikkikin. Jos taas, ei toki, haluavat maksattaa vuokranantajalla uudet. 

Vierailija
2/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

No miksi lähdet turhia vaatimuksia edes täyttämään. Kokeilevat kepillä jäätä ja sinä nöyristelet sitten. Sanot vaan että lukekaapa se vuokrasopimus. Heillä on täysi vapaus irtisanoutua ellei asunto miellytä. Saisit helpommat vuokralaiset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

On määräaikainen sopimus, joten eivät voi irtisanoutua. Liesi ei ole rikki, vaan heidän mielestään käyttökelvoton, koska näyttää kuluneelta uunin sisäpuolelta.

Syy siihen, miksi silti haluaisin tulla vastaan on tämä: jos itselläni olisi vuokrakämpässä joku merkittävä ongelma, toivoisin vuokranantajan tulevan vastaan. Eli sillä periaatteella: yritän tehdä muille kuin toivoisin itselleni tehtävän. Tosin itse ehkä vuokralaisena tarjoutuisin maksamaan puolet, koska haluttu kodinkone ei ole rikki.

Vierailija
4/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet hieno vuokranantaja. Mutta rajansa kaikella, ei sun tarvitse suostua uudempaan jne. Pidä puolesi.

T.yks vuokralainen :)

Vierailija
5/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän siinä sopimuksessa ole mitään epäselvää, jos asunto vuokrataan siinä kunnossa, missä se on ja koneet toimii. Kerro heille, mitä asunnon vuokraus tarkoittaa ja kerro, ettet ole heidän palvelija ja elämisen kustantaja.

Vierailija
6/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kodinkoneiden käyttöohjeet mielestäni on aivan kohtuullinen pyyntö ellei niitä ole annettu. Koneet pysyvät paremmin kunnossakin, kun niitä käytetään ohjeiden mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

juu, elä nöyristele jos kerran sopparissa lukee että nykyisessä kunnossa vuokrataan, pidät kiinni siitä mistä on mustaa valkoisella, jatkossa pistät ensin puolivuotisen ja jatkat sitte jos homma toimii

me asuttiin avokin kanssa ensimmäinen vuosi ennenkö kehdattiin pyytää yhtään uudistamista,

vuodelta nakki vessanpytty modernisoitiin sekä uuni hellalla/liesituuletin ja tiskikone, nämä olis pitänyt jo vuosia sitte vaihdattaa, tämä rakennus on 70 luvulta, nämä varusteet olikin jo ihan käytetty loppuun, uudistukset parantaa asunnon arvoa tiettyyn pisteeseen asti, jokatapauksessa täytyy jossain vaiheessa aina kaikki uusia, mutta jos aletaan nipottaan tyyliin että tarvitsee olla kallein mahdollinen se ei ole hyvä merkki, vaan halvin perusmalli kelvatkoon

vähennätte uudet varusteet vuokrasta ja sinä vähennät veroista, mikä on ongelma?

asunnon vuokraaminen eiole lyhytkestoinen pikasijoituskohde vaan pitkäkestoinen

Vierailija
8/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

 Jos eivät ole vaivautuneet edes asuntoa katsomaan etukäteen, niin turhaan kitisevät. Heille saa nyt luvan kelvata toimivat laitteet vaikka käytettyjä ovatkin. Varaudu, että heistä on vaivaa myös jatkossa, ei kuulosta ihan perusvuokralaisilta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me vuokrataan aina välitystoimiston kautta, ei olla ikinä edes nähty vuokralaisia eikä tarvitse ruveta vänkkäämään mistään, toimisto hoitaa ihan kaiken viestittelyn.

Vierailija
10/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyypit eivät käyneet itse näytössä ja silti vuokrasit heille asuntosi?? Vai olivatko he ainoat kiinnostuneet? En ikinä tekisi vuokrasopimusta ihmis(t)en kanssa joita en ole tavannut henkilökohtaisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mikä siinä on niin vaikeaa ostaa uusi kodinkone? Miksi vuokralaisille pitää aina ostaa se halvin ja paskin, joku tori,fi:stä ostettu, käytetty vanha romu?

Sitäpaitsi, se vuokralainenhan sen kodinkoneen maksaa, siinä vuokrassa. Jos ostat 1000€ jääkaapin ja vuokralainen maksaa sulle vuokraa vaikka 800€ niin aika nopeasti on jääkaapin hinta kuitattu ja tulee vielä ekstraa päälle eli mitä vuokranantaja siinä häviää? Voit jopa laittaa ne laitteet verotukseen.

Ihmetyttää pihit vuokranantajat. Mun asunnossa oli vanha jääkaappi joka meni pian rikki. Vuokranantaja toi jonkun aivan käsittämättömän vanhan jääkaapin tilalle, joka piti kauheeta huminaa jatkuvasti. 

Aika nopeasti muutin pois ja seuraavassa asunnossa sentään oli kunnon jääkaappi. Ja sanompahan vain, että sitten kun tuo hajoaa, niin ostan ihan suosiolla itse uuden.

 

Vierailija
12/12 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni on ollut ainoastaan yksi kauhea vuokralainen ja se kitinä alkoi todella jo heti ekasta päivästä. Kaikki oli huonosti. Aavistin että tästä ei hyvä seuraa, eika seurannutkaan. 

Muut vuokralaiset ovat olleet onneksi kivoja.