Terveysaseman lääkäri ei kirjoita lähetettä gynelle?
Miksei terveyskeskuslääkäri kirjoita lähetettä gynekologille, jos itse päättelee oireiden mukaan että pitäisi mennä nyt pian sinne tutkimaan kun esim perheessä on ollut munasarjasyöpä. Tiedän tuttuja kenelle sama lääkäri on kirjoittanut, mutta nyt vaan hokee että julkinen ei voi kirjoittaa lähetteitä gynekologille. Ihan potaskaa. Sanoo että lääkärin pitäisi ensin tutkia..ÖÖ ai terveyskeskuslääkäri tekee sisätutkimuksen yleislääkäri siis? Ja se osaa sanoa että juu ei täällä mitään ei tarvita lähetettä. Sitten ne varmaan ois gynejä eikä yleislääkäreitä
Kommentit (12)
Gynelle pääsee ilman lähetettäkin.
Lääkärin lähetteeseen tarvitaan status eli juurikin tuo tutkimusosio. Sairaalan gyne varaa ajan ja kiireellisyyden tuon lähetteen lääkärin tekemän tekstin perusteella….
Miksi ei saa lähetettä gynekologiselle poliklinikalle? Meillä löytyy lähin sairaalasta 80 km päästä.
Saahan siltä lähetteen, jos vaan antaa tehdä tutkimuksen ensin. Jos suoraan gynelle haluat, menet yksityiselle.
Keksussairaalan poliklinikat, mukaanlukien naistentautien poliklinikka ei tahdo hyväksyä lähetteitä, jos lähettävässä päässä ei ole statusta tehty. Sukutausta ei ole mikään syy tehdä lähetettä erikoissairaanhoitoon, ellei syöpäepäilyä potilaan kohdalla perusterveydenhuollossa ole.
Yleislääkärillä on kyllä ihan pätevyys tehdä se sisätutkimus. Jos on selvät oireet, niin tietysti lähete tulee. Jos oireet ovat vain sinun mielestä selvät, muttei lääkärin mielestä, niin sitten voi olla eri asia.
Ei ne osaa mitään , varaat ajan yksityiselle gynelle .Tekee tutkimukset ja lähettää labraan jos tarvetta . Ei saa jäädä odottamaan . Hammaslääkäri ei määrää antibioottiresepiä koska niillä ei usein riitä koulutus tai luvat. Yksityinen kirjoittaa heti antibiootit . Tulehdukset lähtee ja olo paranee. Yksityiset maksaa mutta on nopeita.
Ei juurihoidettua hammasta saa repiä pois vaan muovilla uusia , eikä naisten vaivoja saa vähätellä ,eihän mies ymmärrä mitään .
Nopeasti lääkkeet kirjoitti:
Ei ne osaa mitään , varaat ajan yksityiselle gynelle .Tekee tutkimukset ja lähettää labraan jos tarvetta . Ei saa jäädä odottamaan . Hammaslääkäri ei määrää antibioottiresepiä koska niillä ei usein riitä koulutus tai luvat. Yksityinen kirjoittaa heti antibiootit . Tulehdukset lähtee ja olo paranee. Yksityiset maksaa mutta on nopeita.
Justiinsa. Flunssa paranee terveyskeskuslääkärillä käynnin jälkeen ilman antibioottia kahdessa viikossa ja yksityiseltä saadun antibioottikuurin jälkeen 14 päivässä.
Mene kuule pikaisesti yksityiselle gynelle. Jos on toi sauraus niin sen kanssa ei voi odotella. Lähimmäiseni menehtyi siihen. Yksityinen voi laittaa lähetteen terveyskeskukseen verikokeisiin. Tsemppiä!