Onko munuaistulehduksessa aina kuumetta?
Mulla ollut kovia alaselkäkipuja pari kolme päivää ja eilen tuli myös verta pissatessa. Lähdin päivystykseen, jossa pissasta löytyi bakteeritulehdus, mutta lääkärin mukaan ei ole mennyt munuaisiin koska ei ole kuumetta. Antibiootit aloitin jo yöllä. Itse epäilyttää kun tosiaan tota alaselkäkipua johon ei normi särkylääke auttanut.
Mulla ei yleensä nouse kuume muutenkaan edes flunssassa kun johonkin 37 paikkeille.
Voiko olla että tulehdus voisi kuitenkin ollut jo menossa munuaisiin?
Kommentit (8)
Ei välttämättä, esim.kilpirauhassairailla. Veri irtsassa kyllä kertoo munuaistulehduksesta. Voi tosin tulla myös munuaisen vajaatoiminnassa.375
Minulla nousi kuume puolessa tunnissa yli 39.
Mulla ollu ennekin pissatulehduksia, mutta niissä ei ollu koskaan alaselkäkipua eikä verta pissassa. Oma arvaukseni on että olis kuitenkin tulehdus matkalla munuaisiin. Vaikka en mikään lääkäri olekaan.
Mulla kuumetta 40,8 astetta ja crp 450, pyelonefriitti. Ei mitään "alaselkäkipua", mutta helvetin kovat tuskat jossain ylempänä, kylkiluiden tasolla. Kipu oli niin voimakasta etten kyennyt liikkumaan
Mulla on liittynyt alaselkäkipu ihan perus virtsikseen. Ei ole ollut kuumetta. Parissa päivässä mennyt antibioottien alottamisesta ohi.
Miksi munuaistulehduskipu tuntuisi alaselässä eikä munuaisten kohdalla?
Vierailija kirjoitti:
Miksi munuaistulehduskipu tuntuisi alaselässä eikä munuaisten kohdalla?
Sanopa se. Itselläni ensimmäisellä kerralla koski koko selkään niin, että en meinannut päästä sängystä ylös tai pystyä kävelemään. Toisella kerralla sattui "onneksi" vain alaselkään...
Mulla iski akuutti virtsatieinfektio.pientä lämpöä.kovat kivut.verta pissassa.crp vähän päälle 30.aloitettiin vti antibiootti.munuaistulehdusepäily kuitenkin.
Seuraavana päivänä virtsatieinfektio oireet jo vähenemään päin mutta selkäjomotusta ja crp n.50.diagnoosi munuaisaltaantulehdus tms.Vaihdettiin lääke "tujumpaan"antibioottiin vaikka ei ollut koko aikana kovaa kuumetta.Pian helpotti kaikki oireet.