Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alkaako oikea ystävä kaveeraamaan vihamiehesi kanssa?

Vierailija
24.03.2018 |

Tämä tuli mieleen ketjusta, jossa aloittaja oli loukkaantunut koska ystävä oli kutsunut juhliinsa myös henkilön jota hän itse vihaa.

Minä ymmärrän kyllä hyvin tuon loukkaantumisen. Ehkä aikuisten ihmisten on tyhmää puhua "vihamiehistä" mutta onko sille nyt parempaakaan sanaa? Itselläni ainakin välit viilenivät aika luontaisesti ystäviin, jotka alkoivat kaveeraamaan vihaamani henkilön kanssa (siis henkilö joka satuttanut minua fyysisesti pahastikin) koska koen sen myös jonkinlaisena luottamuksen rikkomisena. Olin kuitenkin puhunut paljon tästä kamalasta asiasta heille ja silloin kyllä empatiaa minun suuntaani riitti ja tuo toinen osapuoli haukuttiin täysin pataluhaksi. Todennäköisestihän toinen osapuoli oli saanut nämä ns. ystäväni uskomaan omiin puheisiinsa, koska tiedän kyllä että kuinka hän yritti saada kaikki puolellensa. Onneksi suurin osa ei niitä puheita uskonut.

En minä vihainen ole, mutta tosiystävä ei minusta tekisi noin. Eli sen jälkeen ei hän ole enää minun luottoystäväni. Käytöstavat toki silti on.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kuusi