Miten lääkärit voivat kirjoittaa sairaslomia täysin etiikan vastaisesti???!!
Kysynpähän vain.
Työ"kaveri" sai viikon sairasloman karrikoidusti sanottuna kynnenkatkeamisen aiheuttamaan tuskatilaan.
Yhden päivän olisin kivun takia ymmärtänyt, mutta kun ei ekalta lääkäriltä saanut kuin sen yhden päivän, meni ns. omalle lääkärille, joka ihan pokkana kirjoitti viikon lukuloman ihmiselle, joka pyrkii kouluun.
Mitäs minä sitten?
Teen 2-3 ihmisen työt, kun ei voi asiakkaillekaan sanoa, että painukoot ----:n, vaikka alkaa jo mieli tehdä sanoa tuokin.
Ihmettelen vain lääkäriä, joka kykenee tuohon.
Syy: "kynnen katkeaminen".
Todellinen syy: vähän lusmutti eikä huvita.
Saatanastako tämä nuorten työmoraali on????!!!
Ei.
Työmoraalia ei ole lainkaan!
Sylkisin päin päläsiä, jos kehtaisin, mutta minut on opetettu olemaan sylkemättä.
Hyi saatana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sen saan kirjoittaa sydämeni pohjasta.
Kommentit (8)
No ei taida paukkua noilla papereilla myöskään ylennyksiä.
Lääkäri kirjoittaa sairasloman, mutta työnantaja on se, joka viime kädessä on se, joka hyväksyy sen myönnettäväksi palkallisena. Sairauslomatodistus on lääkärin suositus työnantajalle.
Sinä et ollut lääkärillä mukana, joten et tiedä mitä siellä on puhuttu. Luuletko että kaikki ihmiset kertovat töissä avoimesti terveysasioistaan - varsinkaan kun on kaltaisiasi työkavereita, jotka juoruavat heti toisten asioista julkisesti?
Näet asiat vain omalta kannaltasi, joten purat vihasi työkaveriisi. Eikö esimies olisi tässä se oikea kohde? Hänen kuuluu huolehtia siitä, että työvoimaa on tarpeeksi, ettet sinä uuvu. Koitapa aikuistua ja puhu pomosi kanssa.
Nuorillahan on ainakin mielenterveysongelmia ja masennushan siitä tulee jos kynsi katkeaa tai jäi persekyykyt vähiin.
Onpa jännä, vaikka noinkin mukava työkaveri! Ei työkaverille tarvitse kertoa sairasloman todellista syytä.
Vierailija kirjoitti:
"Mitä kylvää, sitä niittää."
Näin toivotetaan tuommoisille huijareille.
Vanha kunnon, ja toivottavati toimii.
Vierailija kirjoitti:
Lääkäri kirjoittaa sairasloman, mutta työnantaja on se, joka viime kädessä on se, joka hyväksyy sen myönnettäväksi palkallisena. Sairauslomatodistus on lääkärin suositus työnantajalle.
Työnantajan ei ole pakko hyväksyä, eikä maksaa palkkaa, jos työntekijä esimerkiksi vaikka törttöilyt humaltuneena.
"Mitä kylvää, sitä niittää."
Näin toivotetaan tuommoisille huijareille.