Jos lapsesi olisi oksentanut eskarissa pyörittyään ulkona karusellissa vähän liian kovaa ja kauan, haluaisitko tietää asiasta?
Vai olisiko asia ok, jos kuulet asiasta lapselta? Kun taas henkilökunta sanoo, ettei päivän aikana tapahtunut mitään ihmeellistä.
Mietin tässä ihmettelisinkö asiaa kohteliaasti eskariin vai annanko asian olla.
Kommentit (15)
Ei ole mikään iso juttu. Pentu pyöri ja sitten oksensi. Ei mitään ihmeellistä. Lapsellesi voit sanoa että pyörii ensi kerralla hieman vähemmän.
Älä tee tästä mitään "asiaa". Tollasia lapset on.
No, mulle ei kerrottu, että lapsi unohtui ottaa mukaan oman ryhmän retkelle, unohtui siis lähtötohinassa pk:n pihalle. Lapsi itse kertoi illall kotona. Kun seuraavana päivänä kysyin asiaa päiväkodissa, sitä vaan vähäteltiin ja laitettiin lapsen syyksi, olivat leikkineet piilosta enne lähtöä ja sinne oli unohtunut piiloon.
Eihän sitä voi kaikkea muistaa...
Vierailija kirjoitti:
Ei ole mikään iso juttu. Pentu pyöri ja sitten oksensi. Ei mitään ihmeellistä. Lapsellesi voit sanoa että pyörii ensi kerralla hieman vähemmän.
Älä tee tästä mitään "asiaa". Tollasia lapset on.
En tee asiaa, koska asia ei ole iso. Mutta toisaalta se, että kun kysyn tapahtuiko mitään ihmeellistä päivän aikana, saan vastaukseksi "Ei mitään." No, onhan tuo jos ei ihmeellistä, niin ehkä hivenen huvittavaa. Kieltämättä myös sen verran mietityttää, että onko tuo oikeasti tapahtunut vaiko vain lapsen höpinää ja oksennus on ollut röyhtäys tai paha olo. Näistä kun ei aina tiedä. :-)
ap
Meidän poika oli pyörinyt liikaa karusellissa ("vetää overit" siinä aina kun silmä välttää) ja päiväkodista soitettiin että on vatsatauti. Kertoivat kyllä että oli pyörinyt karusellissa. Käskettiin hakemaan kotiin. Noh, haettiin, mutta syy oli tuo karuselli ja siitä aiheutunut kertaröyhtäys.
No kyllä mä olisin halunnut tietää, indikoi kuitenkin sitä mahdolilsuutta, että lapsella voi olla matkapahoinvointia.
Voihan olla, että se hoitaja, joka oli paikalla kun hait lapsesi, ei ollut karusellihetken aikana läsnä eikä täten tietoinen tapahtumasta.
Vierailija kirjoitti:
No kyllä mä olisin halunnut tietää, indikoi kuitenkin sitä mahdolilsuutta, että lapsella voi olla matkapahoinvointia.
No, tämän kumoan alkuunsa. Lapsella ei ole matkapahoinvointia. Hänen veljellään on ollut, joten tiedän mitä pahimmillaan voi olla. Oksennus kerran tunnissa oli ihan tuttu juttu.
ap
Itse lastentarhanopettajana työskentelevänä ohjenuorani töissä on että parempi AINA kertoa, kuin jättää kertomatta. Kukaan vanhempi ei ole vielä tullut valittamaan tai mitään ongelmia aiheutunut siitä, että olisi kerrottu kenties liikaa tai liian pitkästi/yksityiskohtaisesti lapsen päivän tapahtumista. Lapsen asioista voi kertoa silloinkin, kun niihin ei sisälly suurempaa draamaa tai hengenvaaraa. :D
Usein nuo rupattelut on myös tilanteita, missä sitten tulee muitakin asioita ehkä vähän sivuunmennen sanottua ja oppii tuntemaan lasta ja hänen perhettään taas hiukan paremmin, mikä helpottaa yhteistyötä jatkossakin. En voi ymmärtää suomalaista (?) hiljaisuuden kulttuuria, jossa aina oletetaan muista asioita, sen sijaan että avoimesti kysyttäisiin ja kerrottaisiin. Niin moni väärinkäsitys ja harmi kun johtuu vain kommunikaation ongelmista tai siitä, miten eri tavoin ihmiset käsittävät asioita. Puhumalla selviää moni asia!
Vierailija kirjoitti:
No kyllä mä olisin halunnut tietää, indikoi kuitenkin sitä mahdolilsuutta, että lapsella voi olla matkapahoinvointia.
;D
10, olet ihana! Toivottavasti lapseni saa tuommoisen hoitajan syksyllä kun päiväkodin aloittaa :)
Ei mikään iso asia, ei haittaisi, vaikken tietäisi, kuitenkin kyse jo eskarilaisesta. Ei kerro mistään sairaudesta. Unohda juttu :)
En stressaisi asiasta. Tuollaisia ne lapset ovat.
Kyllä minäkin haluaisin tietää asiasta. Jos ei muuten, niin tietäisi sitten seuraavalla kerralla ajoissa hillitä liian kovaa pyörimistä ettei oksennusta tulisi toiste.
No, en kyllä kovinkaa isona asiana pitäisi