Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Cress = krassi?

Vierailija
18.04.2006 |

Onko englannin cress suomeksi ihan vaan krassi? Yritin selittää äidilleni, mitä me oikein ikkunalaudalla, märässä talouspaperissa oikein kasvatetaankaan, eikä tuo ainakaan tajunnut, mitä krassia sillä tavalla voi kasvattaa, vaan tuntui ajattelevan, että krassi on joku kukka tms. Minä tarkoitan nyt sitä kasvia, jota laitetaan esim. egg and cress sandwich:eihin. Osaisko joku sanoa, mikä on kyseisen kasvin suomenkielinen nimi?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai onkohan olemassa muunkinlaisia krasseja kun vesikrassi...?



Pitää varmaan oikein tutkia asiaa, kun rupesi niin ärsyttämään, kun en tiedä.

Vierailija
2/4 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihanneskrassikin on olemassa, mutta näyttää pikkusen erilaiselta. Sitten äiti taas taisi ajatella noita syötäviä krassin kukkia. Selvisipä tämäkin :)



ap (ikkunalauta-vesikrassiviljelmineen)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

muakin rupes se nyt vaivaamaan kun voisin vannoa etta aidilla oli tota cress/krassia mutta se kutsu sita jollain toisella nimella.

Mika se on?



2

Vierailija
4/4 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

krassiahan on tosiaan sellaista joka kukkii ja isommat lehdet

2

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kahdeksan