Siemensin kuivausrummun omistajat!
Ostettiin kodinkonepaketti Siemensiltä ja nyt mietin, osaanko käyttää konettani oikein vai onko vika sijainnissa...
Kone on tuliterä Siwamat, en muista numeroa, mutta pyöreäaukkoinen rumpu. Ohjevihko sanoo, että kun ohjelma on valmis eli pyykit kuivat :-), merkkivalo SAMMUU sellaisesta nuolikuvasta. Minulla ei ole vielä koskaan sammunut se valo, mutta kun olen pysäyttänyt ohjelman, ovat pyykit olleet rutikuivia, tosin ihan KYLMIÄ. ?
Meillä on kone nyt väliaikaisesti kylmähkössä kellaritilassa, joten onkohan vika siinä? Tarkoitan että pyörittääkö kone huoneilmaa, joka on alle 10 asteista, ja siksi pyykit kylmiä eikä kone ikinä ole " valmis" . Eilen nimittäin havahduin siihen että kone pyöritti yli KOLME tuntia paria lakanaa ja pysäytin koneen. Pyykit kuivia mutta tosi kylmiä.
Pitäisköhän raahata kone eteiseen ja kokeilla siinä pelittääkö, vai onko koneessa vikaa. Apua, vinkkejä! Olen eka kertaa kuivaurummun omistaja ja siksi ihan sormi suussa :-)
Kommentit (3)
Tuli mieleen, että onko koneessa joku pöyhintä kuivausohjelman päätteeksi?
Meidän kone kuivaa kaappikuiva-ohjelmalla ehkä 1,5-2 tuntia, jonka jälkeen alkaa pöyhiä pyykkiä. Eli jos en mene ottamaan pyykkiä pois heti ohjelman loputtua, kone pyörittelee pyykkiä, mutta ei puhalla kuumaa ilmaa, pyykit ovat jonkun ajan kuluttua sitten jo huoneenlämpöisiä. Eli jos teillä on kuivuri kylmässä niin olisivatko pyykit jäähtyneet kylmiksi loppupöyhinnän aikana?
Meidän koneessa näkyy kyllä ihan selvästi, milloin ohjelma on loppunut, valo palaa silloin kohdassa Pöyhintä/Loppu.
meillä on digitaalinen näyttö kuinka kauan valittu ohjelma kestää kun ohjelma on valmis kone piippaa (saa valita onko merkkiääni päällä/pois) sen jälkeen menee ns. rypistymissuojaohjelma päälle eli kone pöyhii pyykkiä noin tunnin ajan ennen kuin kokonaan lopettaa
mutta merkkivalo meilläkin palaa päällä vaikka kone on suorittanut ohjelman
pyykki on suorastaan kuumaa jos heti ohjelman loputtua avaan koneen
mutta jäähtyy kyllä aika pikaseen
kauanko olet käyttänyt konetta oletko kertaakaan puhdistanut sitä putkiloa (meillä koneen vas alanurkassa en muista sen nimeä oisko joku kondensaattori) mihin myös kerääntyy pölyä, itse en tajunnut sellaista puhdistaa enenkuin kone ei kuivannut kunnolla ja luin ohjekirjasesta että sekin pitää nukkasihdin ohella sillointällöin putsaa.
Kone on sen verran kallis että ottaisin myyjään yhteyttä josko sieltä löytyisi apua
kodinhoitohuoneessa. Itse säädän ohjelman kaappikuivalle jolloin se pyörittää n 2.5 kg pyykkiä n puolitoista tuntia. Kone jää päälle ellei ohjelmaksi valita pois asentoa. kone vielä pylrittelee pyykkiä puolentunnin ajan ellei sammuteta. Enpä paljon tainnut olla avuksi.