Se siisti pieni ero
Kommentit (3)
Meille mies tilasi juuri kaverinsa neuvosta sukat yhteen kiinnittävät nipsut, joiden ansiosta sukat pysyvät yhdessä pesun aikana ja voidaan suoraan ripustaa kuivumaan. He siis puhuvat siivoamisesta, tai ainakin pyykinpesusta.
Ei hän muuten ole mitenkään erityisen siisti. Mielellään jättää roskat sohvalle tai pöydälle, mikä on todella ärsyttävää. Minun paheeni puolestaan ovat vaatteet sängyllä ja tuolilla.
Siivoamme lähinnä yhdessä. Jos aina siivoaa toisen sotkut, pian hän luulee, että niitä ei olekaan. Miehen jättämät roskat ärsyttävät mutta nalkutuksen sijaan teen mieluummin roskista viihdyttävän installaation pöydälle. Tässä vaiheessa hän yleensä huomaa jättäneensä roskia :)
Mups: ilahduttavaa kuulla, että pyykinpesuvinkkejä tulee myös miehiltä. Taitaa itselläsikin olla asenne kohdallaan: "nalkutuksen sijasta teen roskista viihdyttävän installaation pöydälle" :)
Anne
Maillä kyllä mies hermostuu ja stressaa sotkuista enemmän kuin minä. Ja siivoan joka päivä ainakin jonkin verran tekemättä asiasta mitään numeroa. En oikein usko, että tämä on mikään sukupuolikysymys ainakaan enää kaikilla, kun meillä on entistä parempi mahdollisuus olla sitä mitä olemme ilman vangitsevia sukupuolistereotypioita. Mutta toki vielä on havaittavissa vanhanaikaista ajattelua, jonka mukaan kodin siisteys on naisen kunnia-asia ja kunnollisen naisen koti on aina siisti.