Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Aktiivimalli aiheuttanut valtavan työpaineen TE-toimistoille

Vierailija
09.02.2018 |

Yhteydenottoja tulee valtavat määrät TE-toimistoilla, mutta eivät osaa edes neuvoa kunnolla, koska toimistot eivät ole saaneet kunnon ohjeita ministeriöstä. Kyllä siis aktiivimalli työllistää, siis aiheuttaa turhaa työtä niille virkailijoille.

Sipilän hallituksen piti purkaa byrokratiaa, mutta käynyt juuri päinvastoin.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
09.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

TE-toimiston jakkukalkkunat ansaitsevatkin tuon. Saavat sentään tehdä tärkeää työtä, eikä tarvi omalla kohdalla aktiivimallin vaikutuksia miettiä. Ja on muutenkin ihan lokoisaa, kun ei ole tosiasiallisesti vastuussa mistään antamistaan neuvoista. Tai ainakaan vääristä neuvoista ei mitään seurauksia tule, paitsi ehkä sille luuseri-työttömälle.

Vierailija
2/5 |
09.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

TE-toimiston jakkukalkkunat ansaitsevatkin tuon. Saavat sentään tehdä tärkeää työtä, eikä tarvi omalla kohdalla aktiivimallin vaikutuksia miettiä. Ja on muutenkin ihan lokoisaa, kun ei ole tosiasiallisesti vastuussa mistään antamistaan neuvoista. Tai ainakaan vääristä neuvoista ei mitään seurauksia tule, paitsi ehkä sille luuseri-työttömälle.

Nyt kuulostaa enemmän omalta syyltä. Olen ollut pitkäaikaistyötön, vielä hetken toistaiseksi töissä. Kohta olen taas työtön eikä mulla ole ollut ongelmia työkkärin tätien kanssa. Onko siellä muuten miehiä töissä? Of topic.

Aktiivimallin ei ole tarkoitus muuta kuin leikata päivärahoja. Turha siitä on työkkärin tätejä syyttää, ei ne laadi lakeja.

Se että ohjeistuskin on puutteellinen antaa jo syyn toimia väärin joskin lain puitteissa. Saatan itsekkin hakea työkyvyttömyyseläkettä. Antaa se vähintään puolivuotta aikaa. Haluaisitko muuten itse olla vastuussa ohjeista joita ei edes ole? Jep jos haluat jotain syyttää niin syytä hallitusta. Älä sitä virkailija parkaa joka jo nyt hukkuu töihinsä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
09.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esimerkki kuinka hyvin järjestelmä toimii, Facessa kopsattu, tunnistetiedot poistettu:

TÄSSÄ AKTIIVIMALLIN TUOMAA LOISTOKKUUTTA.!!!!

Olen 43 vuotias sekatyöntekijä.

Olen työskennellyt maalaus alan töissä viimeiset 10 vuotta. Työtä on kertynyt kausiluonteisesti. Yleisemmin toukokuusta marraskuun loppuun. Joskus enemmän joskus vähemmän.

Talvi kuukausina olen työskennellyt laskettelukeskuksessa kokkina ja kassatarjoilijana. Tätä työtä olen tehnyt 5 kauden ajan. Tämänkin työn perusteena on kausiluonteisuus.

Työtä on kertynyt ainakin normaali viikkotunti määrä. Hiihtolomaviikkoina jopa enemmän.

Viimeisimmän työsopimuksen tein 20.01.2018, mallia osa-aikainen, koska kyseessä ala joka riippuvainen sääolosuhteista. No olin iloinen saadessani työpaikan taas talvelle, mutta mitä sitte...

TE-PALVELUT lähettää minulle Työtarjouksen joka on päivätty 22.01.2018 SIIS KAKSI PÄIVÄÄ SEN JÄLKEEN KUN OLEN JO TEHNYT TYÖSOPIMUKSEN laskettelukeskukseen.

Vastasin netissä Te-palvelujen sivuilla että en ole ollut yhteydessä tarjottuun työpaikkaan, koska minulla on jo työsopimus voimassa.

Tästä seurauksena selvityksen tekeminen te-palveluille miksi en ole hakenut tarjottua työtä. Tein työtä käskettyä ja selvitin edelläkin mainitut asiat ja työhistoriani aikaisemmilta vuosilta.

Lisäksi selvitin asioita työpäivien pituudesta, työn laadusta jne,

JA KUINKA OLLAKKAAN...

Sain tänään 08.02.2018 päätöksen että en ole oikeutettu työttömyysetuuteen, koska en ollut hakenut tarjottua työtä, joka olisi ollut mallia kokoaikainen, kestoltaan 3 - 6 kuukautta, työtehtävä Kokki.

Töttömyysetuutta ei makseta 23.02. - 23.04.2018.

KARENSSIA SIIS 8 VIIKKOA.

Näiden asioiden lisäksi minun olisi siis ilmeisesti pitänyt rikkoa tekemäni työsopimus laskettelukeskuksen kanssa ja olla selvännäkijä että TE-PALVELUT tulee lähettämään minulle työtarjouksen kaksi päivää siitä kuin olen työsopimuksen allekirjoittanut.....

LOISTOKKUUTTA AKTIIVIMALLISTA.!!!!!

Kiitos jos jaksoit lukea koko tekstin ja toivottavasti tämä edesauttaa muita samalaisissa työtarjouksissa.

Muistakaa siis HAKEA Teille tarjottua työtä.

SAA MIELELLÄÄN JAKAA.!!!!

KARENSSIN TUOMAA IHANUUTTA ODOTTAEN:

Sekatyöntekijä

Vierailija
4/5 |
09.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huonosti valmisteltua. Tanskassa johon vetoavat että siellä toimii mutta Tanskassa on yksi virkailija 12 työtöntä kohti. Eli siellä on tehty oikeanlaiset puitteet jotta toimii. Kuulinko oikein et meillä on 500 työtöntä yhtä virkailijaa kohti.

Vierailija
5/5 |
09.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kohdan 3 sekatyöntekijällä on laillinen oikeus soviteltuun päivärahaan. Kannattaa siis valittaa annetusta päätöksestä.