Kuka ostaa laskiaispullia jo nyt
Laskiaiseenhan on vielä reilusti aikaa. Luulisi nolottavan kassalla.
Kommentit (24)
Voisitko analysoida hieman tarkemmin, mitä siinä kassalla pitäisi nolostella?
Mä aina, kun ostan kaljaa ja kortonkeja, niin sanon myyjälle, että tänään on hauska ilta.
Ostin ensinmäiset heti kun ilmestyi kauppoihin ja olen syönyt sen jälkeen yhden tai kaksi viikossa, viimeksi eilen meni kahvilassa yksi.
Juuri eilen ostin. 2 kpl paketin. Eikä ollut edes muita ostoksia. Ei nolottanut.
Ostin jo tammikuun alussa ekat laskiaispullat.
Jatkokysymys: oletko useammin kuin kerran sanonut puolisollesi/lapsillesi/muulle seuralaisellesi "ajattele nyt, mitä ihmisetkin ajattelevat"? Kuulutko niihin ihmisiin, joiden tekoja ohjaa häpeä siitä, mitä joku sinulle tuntematon, mutta läsnä oleva henkilö ajattelee teoistasi?
Mä leivoin viime viikolla, mutta tämä viikko on pyhitetty ostetuille Runebergin tortuille.
Milloin niitä sitten saa ostaa? Viikkoa ennen, päivää ennen? Jos kaupassa on jotain myynnissä, niin eikö sitä saa silloin ostaa jos huvittaa? Itse ostin viikonloppuna joulukinkun, eikä nolottanut yhtään.
Mä oon vetänyt laskiaispullia jo ainakin kuukauden kerran-pari viikossa. Maailman paras leivonnainen! Miksi ei saisi syödä?
Minä en koskaan muista milloin se laskiainen oikeastaan on. Tässä kuussa? Jos kaupassa on hyvännäköisiä laskiaispullia tarjolla, minähän ostan. Eilen meni kaksi kahvin kanssa.
Kaupoissa näkyy olevan myös mämmiä. Huh, vähänkö sen ostaminen hävettäisi kun pääsiäiseen on vielä melkein 50 päivää aikaa.
Vierailija kirjoitti:
Laskiaiseenhan on vielä reilusti aikaa. Luulisi nolottavan kassalla.
Sinä tässä olet nolo. Kerro nyt sitten kaikki loputkin kausiruokatraumasi meille jotta saamme nauraa kunnolla.
Vierailija kirjoitti:
Kaupoissa näkyy olevan myös mämmiä. Huh, vähänkö sen ostaminen hävettäisi kun pääsiäiseen on vielä melkein 50 päivää aikaa.
Meillä on syöty jo kaksi ropposta ja täysin ilman häpeää!
Mahtaa olla ap:lla ahdistava elämä, jos pitää etukäteen ajatella mitä ostaa ihan vain siltä kannalta, että onko ko. ostos ehkä mahdollisesti kenties jonkun satunnaisen/tuntemattoman ihmisen mielestä jollain tavalla "nolo". Voimia sinulle, ap!
Aloitan laskiaispullien ostamisen heti kun tulevat myyntiin. Tähän mennessä mennyt noin 8 pullaa.
Laskiaissunnuntai on jo muutaman päivän päästä, ja laskiaistiistai ensi viikolla. Sunnuntainahan leipomot kiinni, joten paras syödä pullansa nyt, jollei itse leivo.
Onko olemassa jotkut säännöt milloin saa syödä joulutorttuja, laskiaispullia, pääsiäismunia jne? On se aika ankeaa jos niille joku tietty yksi päivä.
Laskiainenhan on ensi sunnuntaina. Ei tässä montaa päivää ole.
Mä olen ostanut jo neljä. Vai kuusi jopa.
Hyviä pullia!