TSH 3,6 ja T4V 12.7 mitä mieltä kilppariarvoista?
Sain tänään labratulokset,kaikki oireet löytyy,menkat olleet poissa 2 kk(en ole raskaana) Voiko kilpparihäiriö aiheuttaa menkkojen poisjäännin? Työterveyslääkäri meinasi että jos ovat viitearvoissa ei tarvi lääkettä,jos asuisin Huslabin alueella viitearvon yläraja olisi 3,6 Onko jollain kokemusta tai suositusta lääkäristä joka antaisi lääkkeen kokeiluun?Pakko saada jotain apua tähän oloon,olen niin väsynyt että haluaisin vaan nukkua kokoajan.
Kommentit (19)
Nuo arvot ei ole hyvät, mutta eivät tarpeeksi huonotkaan jotta saisit koelääkityksen. Uskon sinua kyllä (huonosta olostasi). Suomessa vaan lääkärit ei noilla arvoilla usko.
Tuollaisia arvoja aiheuttaa usein stressi.
Onko sinulla jotain stressitekijöitä elämässä tai oletko ollut sairaana äskettäin?
Huono syöminen, huono nukkuminen, liika ja liian vähäinen liikkuminen, liian vähäinen rentoutuminen/liika työnteko voi aiheuttaa stressiä kehossa. Ja huolet, riidat, huono ajanhallinta ym psyykkiset stressitekijät.
Onko kaikki nämä kunnossa?
Kyllä on kilpparissa varmasti jotain häikkää. Tsh:n ei pitäisi olla noin korkea ja t4 voisi olla korkeampi, joten hyvälle lääkärille mars ja vaadit koelääkityksen. Vasta-aineet kannattaa myös ottaa. Jos koholla saat heti lääkkeet. Kannattaa mitata myös ferritiini jos sinulla on ollut hemoglobiinin kans ongelmia voi varastorauta olla myös huono. Ja niitä ferritiinin viitearvoja ei kannata uskoa. Paras kun ne on yli 50. Jos alle rautakuuri heti!
Niin ja vaikka ei olisikaan hemoglobiini huono voi ferritiini olla tosi huono ja aiheuttaa oireita. Nimimerkillä kokemusta
Ja se ei muuten mene niin, että marssisit noilla arvoilla lääkäriin ja palaisit kotiin reseptin kanssa. Koelääkitykseenkin myönteisesti suhtautuvat lääkärit vaativat seuranta-arvot pitemmältä aikaa. Seuraavat mittaukset 3 kk päästä, ihan sen takia että arvot heittelevät ja voivat vaihdella jopa vuodenajan (!) mukaan. Komppaan tuota edellistä, että stressi vaikuttaa arvoihin.
Vinkki, äläkää lääkäriin mennessä sanoko kilppari(t) tuo ärsyttää monia lääkäreitä.
Tuota sanaa kuulema käyttävät ne samat henkilöt joilla on sähköallergiaa, aivosumua, epämääräisiä kipuja siellä ja täällä ( mitään ei mistään löydy) vämystä joka estää työssäkäymisen etc
Kyllä se kilppari kannattaa mainita jos arvot ei optimaaliset ja oireet täsmää. Jos et mainitse kilpparia niin lääkäri antaa mielialalääkkeitä joista ei mitään hyötyä. Ja oikea syy kilpparinvajaatoiminta jää hoitamatta joka hoitamattomana nostaa verenpaineet ja kolesterolit ja pahimillaan olet niin väsynyt ettei mistään tule mitään.
Kyllä stressiäkin on että voi siitäkin johtua,multa on myös mitattu fsh hormoni joka kertoo estrogeenitasosta ja lääkäri meinasi että vaihdevuodet oiis alkamassa,arvo oli 24.Ikää 42 v ja menkat tosiaan pois n 2 kk.Kaikenlaisia oireita ollut yli 2 vuotta,mulle tulee kyllä väkisin sellanen olo että se työterveys määrää mielialalääkkeet ennemmin kuin tyroksiinit kokeeksi.Luin jostain että jenkeissä viitearvon yläraja olisi 2.5
Ap jatkaa.. hormonikorvaushoitoa en haluais vielä tän ikäisenä alottaa..
Lisää kokemuksia/ajatuksia kaipailen:)
Vierailija kirjoitti:
Nuo arvot ei ole hyvät, mutta eivät tarpeeksi huonotkaan jotta saisit koelääkityksen. Uskon sinua kyllä (huonosta olostasi). Suomessa vaan lääkärit ei noilla arvoilla usko.
Tuntuu, että tk-lääkäri mieluummin hakee minkä tahansa muun syyn oireisiin kuin myöntää, että vika voisi olla kilpirauhasessa. En ymmärrä minkä takia tässä ollaan niin vastahakoisia.
Mä en ymmärrä mikä siinä on niin vaikeeta!!ja tosi outoa että Suomessakin on eri viitearvot riippuen alueesta..
Vierailija kirjoitti:
Kyllä se kilppari kannattaa mainita jos arvot ei optimaaliset ja oireet täsmää. Jos et mainitse kilpparia niin lääkäri antaa mielialalääkkeitä joista ei mitään hyötyä. Ja oikea syy kilpparinvajaatoiminta jää hoitamatta joka hoitamattomana nostaa verenpaineet ja kolesterolit ja pahimillaan olet niin väsynyt ettei mistään tule mitään.
Toisaalta, kun menee valittamaan masennusta, tutkitaan ilman muuta kilppariarvot ja silloin niihin ainakin oman kokemukseni mukaan suhtaudutaan paljon asiallisemmin.
Minulla arvot olivat seurannassa noin TSH 6,7 ja T4V 12,5 ja koelääkityksen aloittamista epäröitiin. Kun sitten lisäkokeessa kävi ilmi, että TPOab oli 850 (normaalin yläraja on 60), niin nyt ollaan lääkityksellä.
En minäkään aloittaisi kahden viitearvoissa olevan mittausarvon perusteella mahdollisesti elinikäsitä lääkitystä. Niihin oireisiin, joita siis en mitenkään epäile, on monia muitakin mahdollisia syitä.
Pyysin työterveydestä lähetettä tuohon kolmanteenkin labraan mutta eivät suostu lähettämään. Noiden rajalla olevien arvojen takia en tietenkään lääkitystä halua vaan näiden oireiden.Tänäänkin ollut ihan kauhea päivä
Oletko tarkistanut seleenin ja jodin määrää ruokavaliossa?