Tilanneviesti

Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Vierailija

Kaapista löytyy kahdeksi viikoksi puuroa, muroja, jauhoja, kahvia, teetä, d-vitamiinia, perunaa, porkkanaa, öljyä, maitojauhetta, kaakaota ja pakastimesta pakastekasviksia, lohta ja marjoja.

  • ylös 8
  • alas 4

Sivut

Kommentit (30)

Vierailija

Riippuu lohen määrästä, mutta siitä saa jopa kolme ateriaa, yksi puolikas uunilohena ja toisesta iso kalakeitto kahdeksi ateriaksi. Keittoon perunaa ja porkkanaa. Keitä perkuujätteestä liemi. Löytyykö kala- tai kasvisliemikuutioita, ruokakermaa, maisteita?

Itse tehty hernekeitto torstaisin, lisäksi pannaria (maitojauhe).

Itse leivottua leipää, sämpylöitä.

Muita aterioita ruokakauppojen tarjousten mukaan. Tiukkaa kyllä tekee.

  • ylös 15
  • alas 0
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija

Ei mitenkään.

T. Kahden teinipojan äiti ja jo pelkkiä hevi-osaston tuotteita menee 1,5-2 Prisman kassillista/vkossa. Lohta yhdellä aterialla.n.1kg, muita lihoja ostan 700g-1kg ja lisukkeineen niistä saa kahdelle pvälle päivällisruoan. Vkonlopun lounasx2 sisältää eaim.500g paistijauhelihaa (bolognesekastike) muusin tai pastan kera ja salaatit plus ruisleivän.

  • ylös 13
  • alas 12
Vierailija

Jep, yllä on hyvät ideat. Liemikuutionkin avulla (ei väliä onko kasviskuutiokin, ei tarvi olla kalakuutio), lohta, porkkanaa ja perunaa, a vot: kalakeitto.

Kalan voi myös tehdä kalakiusaukseksikin, kalaa ja perunaa. Ei tarvi kermaa, voi kostuttaa liemellä tai maidolla suurustettunakin. Ohjeita netistä, itse en käytä kermaa lainkaan. Tai ruokakermaakin voi laittaa, jos sitä näköjään on.

Munat on halpoja, jos niitä saa haettua kaupasta - munakasta kasviksilla (pakasteesta).

Ja munat+maito+jauhot, saa jo paljon halpoja jälkkäreitäkin/iltapaloja, joihin voi hyödyntää pakastemarjat.

Kyllä luettelemillasi aineksilla muutaman viikon pärjää, vaikka tiukkaa voikin muuten tehdä.

Vierailija

paketti riisiä 1,50e,1kg ranskalaisia 1,5e, kurkku 1,5€, makaroneja 7 pussia 1,50 e, sikanautajauhista 4 x 400g 10e, pakasteseitiä 2pkt 4e, tonnikalaa 2pkt 2,50e, kanasuikaleita 1pkt 3,5e, 4 kermaa 2e, maitoa 5e, juusto 5e, näkkäri 2e, nakkeja 4e ja popparisiemeniä 1e

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
paketti riisiä 1,50e,1kg ranskalaisia 1,5e, kurkku 1,5€, makaroneja 7 pussia 1,50 e, sikanautajauhista 4 x 400g 10e, pakasteseitiä 2pkt 4e, tonnikalaa 2pkt 2,50e, kanasuikaleita 1pkt 3,5e, 4 kermaa 2e, maitoa 5e, juusto 5e, näkkäri 2e, nakkeja 4e ja popparisiemeniä 1e

Tän mukaan kun menee niin jää ylimäärästäkin kun tonnikala esim maksaa päälle euron ja jauhelihat saa 6-7e

Vierailija

Kalakeitto
Kasvissosekeitto ja sämpylöitä
Pinaattikeitto
Hernekeitto
Uuniseiti ja perunamuusi
Kasvispyttipannu perunoista ja kasviksista ja paistettu muna päälle
Uuniohrapuuro

Jos kaikki syövät vaikka vain 300-400 g ruokaa per ateria ja lisäksi leipää niin ehkä rahat riittävät.

Vierailija

Ei tule onnistumaan. Teoriassa joo, mutta käytännössä ei ihan niin helppoa. Perusruoka ei paljoa maksa, mutta eihän joku hernekeitto pidä kovin pitkään nälkää, kyllä täytyy olla jotain leipää, juustoa ym kaveriksi. Itseä inhottaa ainakin olla nälässä ja jossain vaiheessa sitä meinaa vetää koko jääkaapin tyhjäksi vaikka pitäis säästää seuraavallekin päivälle. Tai sitten sorrun ostamaan Lidlin paistopisteen sämpylöitä, ne maistuu niin taivaallisilta kun on ensin syönyt viikon kaurapuuroa. Halpoja kyllä mutta tuo 50 euron budjetti ei taida sallia niitäkään. Tsemppiä koitokseen! Nostan hattua jos onnistutte.

  • ylös 20
  • alas 1
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Hyvinvointivaltio Suomi finland. Maailman paras maa.

Kyllä jokainen on vastuussa ostoskäyttäytymisestään, turha syyttää muita omasta tilanteesta. Jos elää tulojen mukaan niin kyllä perheelliselle jää enemmän kuin 100 euroa kuussa ruokaan.

Terv itsekin pienituloinen

  • ylös 11
  • alas 9
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Hyvinvointivaltio Suomi finland. Maailman paras maa.

Muutapa sitten parempaan maahan. Katsotaan, montako sellaista löydät. Jokaisessa on ongelmansa ja huonot puolensa. :)

  • ylös 13
  • alas 0
Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
paketti riisiä 1,50e,1kg ranskalaisia 1,5e, kurkku 1,5€, makaroneja 7 pussia 1,50 e, sikanautajauhista 4 x 400g 10e, pakasteseitiä 2pkt 4e, tonnikalaa 2pkt 2,50e, kanasuikaleita 1pkt 3,5e, 4 kermaa 2e, maitoa 5e, juusto 5e, näkkäri 2e, nakkeja 4e ja popparisiemeniä 1e

Tän mukaan kun menee niin jää ylimäärästäkin kun tonnikala esim maksaa päälle euron ja jauhelihat saa 6-7e

Mistä saa neljä kermaa kahdella eurolla?

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
paketti riisiä 1,50e,1kg ranskalaisia 1,5e, kurkku 1,5€, makaroneja 7 pussia 1,50 e, sikanautajauhista 4 x 400g 10e, pakasteseitiä 2pkt 4e, tonnikalaa 2pkt 2,50e, kanasuikaleita 1pkt 3,5e, 4 kermaa 2e, maitoa 5e, juusto 5e, näkkäri 2e, nakkeja 4e ja popparisiemeniä 1e

Tän mukaan kun menee niin jää ylimäärästäkin kun tonnikala esim maksaa päälle euron ja jauhelihat saa 6-7e

Oikeesti, mistä saa 1,6 kg jauhelihaa 6-7 eurolla?

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Hyvinvointivaltio Suomi finland. Maailman paras maa.

Kyllä Suomi hyvinvointivaltio on, mutta ei se valitettavasti tarkoita että jokainen osaa rahaa järkevästi käyttää.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
paketti riisiä 1,50e,1kg ranskalaisia 1,5e, kurkku 1,5€, makaroneja 7 pussia 1,50 e, sikanautajauhista 4 x 400g 10e, pakasteseitiä 2pkt 4e, tonnikalaa 2pkt 2,50e, kanasuikaleita 1pkt 3,5e, 4 kermaa 2e, maitoa 5e, juusto 5e, näkkäri 2e, nakkeja 4e ja popparisiemeniä 1e

Tän mukaan kun menee niin jää ylimäärästäkin kun tonnikala esim maksaa päälle euron ja jauhelihat saa 6-7e

Oikeesti, mistä saa 1,6 kg jauhelihaa 6-7 eurolla?

Prismasta halvin jauheliha 4,5 e kg eli 1,6 kg maksaa 7,2 e. Jos hyödyntää punalappuiset niin voi saada paljon edullisemmin.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
paketti riisiä 1,50e,1kg ranskalaisia 1,5e, kurkku 1,5€, makaroneja 7 pussia 1,50 e, sikanautajauhista 4 x 400g 10e, pakasteseitiä 2pkt 4e, tonnikalaa 2pkt 2,50e, kanasuikaleita 1pkt 3,5e, 4 kermaa 2e, maitoa 5e, juusto 5e, näkkäri 2e, nakkeja 4e ja popparisiemeniä 1e

Tän mukaan kun menee niin jää ylimäärästäkin kun tonnikala esim maksaa päälle euron ja jauhelihat saa 6-7e

Mistä saa neljä kermaa kahdella eurolla?

ainakin ruokakermaa Prismasta. Halvib purkki 47 senttiä

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
paketti riisiä 1,50e,1kg ranskalaisia 1,5e, kurkku 1,5€, makaroneja 7 pussia 1,50 e, sikanautajauhista 4 x 400g 10e, pakasteseitiä 2pkt 4e, tonnikalaa 2pkt 2,50e, kanasuikaleita 1pkt 3,5e, 4 kermaa 2e, maitoa 5e, juusto 5e, näkkäri 2e, nakkeja 4e ja popparisiemeniä 1e

Tän mukaan kun menee niin jää ylimäärästäkin kun tonnikala esim maksaa päälle euron ja jauhelihat saa 6-7e

Oikeesti, mistä saa 1,6 kg jauhelihaa 6-7 eurolla?

Lidlistä ja Prismassa 700g sikanautaa maksaa 2,98€.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
paketti riisiä 1,50e,1kg ranskalaisia 1,5e, kurkku 1,5€, makaroneja 7 pussia 1,50 e, sikanautajauhista 4 x 400g 10e, pakasteseitiä 2pkt 4e, tonnikalaa 2pkt 2,50e, kanasuikaleita 1pkt 3,5e, 4 kermaa 2e, maitoa 5e, juusto 5e, näkkäri 2e, nakkeja 4e ja popparisiemeniä 1e

Tän mukaan kun menee niin jää ylimäärästäkin kun tonnikala esim maksaa päälle euron ja jauhelihat saa 6-7e

Mistä saa neljä kermaa kahdella eurolla?

ainakin ruokakermaa Prismasta. Halvib purkki 47 senttiä

Lidlistä muistaakseni jopa vielä vähän halvemmalla, 43 senttiä? En ole varma.

Vierailija

Minä ostan vain niitä ale laputettuja ja laitan pakastimeen, sieltä voi sitten ottaa, kun haluaa, ja on aina sitten ruokaa varastossa

M44

Sivut

Sisältö jatkuu mainoksen alla