Auton käyttökustannukset
Mitäs suunnilleen tulee keskimäärin kuukaudessa/vuodessa maksamaan pienehkön (noin vm. 2010) auton ylläpito? Auton ostoon ei kulu varoja ja bensat pystyn suunnilleen laskemaan itsekin, mutta mitä muita käyttökuluja tulee?
Kommentit (4)
A kirjoitti:
Mitäs suunnilleen tulee keskimäärin kuukaudessa/vuodessa maksamaan pienehkön (noin vm. 2010) auton ylläpito? Auton ostoon ei kulu varoja ja bensat pystyn suunnilleen laskemaan itsekin, mutta mitä muita käyttökuluja tulee?
Katso onko Tekniikan Maailmassa ollut käyttötestiä autosta, niissä on laskettu kulut 60 000 km ajolta.
Sitten vähän inflaatio ja bensanhintakorjauksia, niin saa aina hyvän arvion.
Tietty paljon ajettuun isommat remontit tarvitsee laskea mukaan.
Lasket vaan sen 0,4€/km, niin ei paljoa heitä kulut toteumasta.
Vakuutusmaksu ja verot, nekin on helppo laskea kuukautta kohden, kun on sopimukset tehty. Esim.minulla 2004 1.8 Ford Mondeon verot ovat n.24€/kk ja pelkkä liikennevakuutus n.14€/kk.
Katsastus ja päästöjen mittaus kerran vuodessa ovat n.55€ hintaiset tuolla K1 asemalla tarjouksessa.
Lisäksi pitää ostaa itselle silloin tällöin lisättäväksi moottoriöljyä ja tuulilasinpesunestettä. Ne maksavat n.20€/4L ja n.4€/5L
Ja vielä kesä- ja talvirenkaat..näitä hintoja on sinänsä paha sanoa, kun me hankittiin käytettynä vuoden vanhat nastarenkaat vanteineen 80€:llä tori.fi:sitä. Pääsääntöisesti on halvempaa ostaa vain uudet kumit ja vaihtaa ne jo olemassa oleviin vanteisiin.
Kuluviin osiin kannattaa varata muutama satanen vuotta kohden, koska näin vanhoissa autoissa remppoja tulee eteen väistämättä normaalista kulumisesta johtuen.