Matkarattaista!
Olemme lähdössä heinäkuussa lomamatkalle. Olemme viimekesänä hankkineet hienot matkarattaat. Nyt 1,5 vuotias lapsemme ei enään mahdu nukkumaan rattaissa. Rattaiden jalkaosa on liian lyhyt ja jalat roikkuvat nukkuessa ja lapsi ei nuku kunnolla.
Nolottaa kun kinusin näitä rattaita ja olivat kalliit ja hienon näköiset...nyt pitäisi ostaa uudet mutta en tiedä minkämerkkisiin / minkälaisiin rattaisiin lapsi mahtuu nukkumaan kunnolla päikkäreitään??
Kommentit (10)
Siksipä suosittelenkin Teutonia Timmyjä. Kun kuomun ottaa pois, ne saa avorattaiden näköiseksi. Mikä ihaninta, ovat matkarattaita tukevammat mutta tilaa vievät yhtä vähän ja kevyetkin ovat. Tilavat sisältä ja selkänojan saa alas asti! Meidän 1.5v mahtuu niihin loistavasti ja on vielä pitkää sorttia. Uskon, että mahtuu vielä kauan, sillä makuutila on todellakin pitkä. Niissä on vielä nivelsäätöaisa, joten sen kun nostaa ylös ja jalkatuen kanssa, vievät ei-kasattuinakin hirveän vähän tilaa.
Mutta eivät mahdu meidän pieneen autoomme niin, että jäisi tilaa muille tavaroille. Lähdemme matkoille siis autolla.
Tämän takia kyselen siis matkan ajaksi matkarattaita jossa voi tilapäisesti nukkua kun ei päiväunia oikein sisälä tykkää nukkua.
t . a p
Ovat muistaakseni cracot. Sellaiset omituisen näköiset joissa kuomun saa vedettyä jänskästi eteen.
ap
Meidän tyttö on aina ollut tosi pitkä enkä todella ole ostanut uusia rattaita sen takia että joskus sattuu nukahtamaan rattaisiiin. Teilläkin kyseessä lomamatka eli ei jatkuvaan käyttöön. Älä osta uusia vaan otat ne mitkä omistat.
paitsi jos kesken matkan sattuu nukahtamaan. Siis jos oikein päiväunia varten laitat lapsen avorattaisiin nukkumaan, ei varmasti nukahda ilman kärryttelyä jos selkänojaa ei saa alas asti.
utelias tietämään miten tällainen aikuisen ihmisen kinuaminen tapahtuu??
Tämä palsta on kyllä omituinen. Kyselen aivan asiallisesti ja joku puuttuu tökeröön kielikuvaan!!!!
En viitsi edes vastata kysymykseesi!
t . ap
Onko rahat miehesi ja sinä sitten välillä saat ostaa jotain kivaa itsellesi, kuten vaikkapa rattaat?
tökerösti kirjoitettu mutta kysymys koski sitä, että mihin rattaisiin lapsi mahtuisi nukkumaan väliaikaisesti matkan aikana päiväunia, ei siitä miten rattaat ostin.
Uskomatonta pilkun viilaamista sanon minä!
" kinuaminen" johtui siitä, että meillä ei ollut rattaiden ostamisen aikaan paljon rahaa ja halusin juuri tuon tietyn mallin ja täten jouduin hiukan perustelemaan miehelleni kalliimman mallin ostamista. Eli se siinä.
ap
Jos haluaa hyvät ja suht kevyet rattaat johon lapsi mahtuu myös nukkumaan niin kannattaa kokeilla emmaljungan scootereita.