avustaako sossu?
jään lapsen kanssa kahden ja saan minimi elarin,hoitotuen ja lapsilisän yh-korotuksella.
saanko sossusta enää mitään? avustaako sossu huonekalujen ostossa?
Kommentit (38)
jos et sitä osaa tehdä ole vastaamatta.
niitä kun ei löydy ihan just. meille on tulossa muuttokin eri paikkakunnalle joten tuo työhaastatteluissa juoku ei vielä ihan onnistu mut toki töitä silti koko ajan haen.
Että jos nyt osattais pysyä asiassa.
ihan varmasti saat toimeentulotukea! minä taas en suosittele sinulle " työntekoa" , koska jos saat kotihoidontukea niin sinulla on pieni lapsi niin sinun tehtävä on olla kotona lapsesi kanssa :) se on sinun tärkein työsi nyt :) kun lapsi täyttää kolme sitten on pakko tehdä töitä, siihen asti " paikkasi" on kotona. älä välitä pahoista kommenteista. noista huonekaluista en tiedä, mutta jos erossa mies on ottanut omansa eikä sinulle jää huonekaluja uskon, että saat " sohvarahaa" .
olis kuitenkin kiva saada jotain edes ton tytön takii.
Vierailija:
ihan varmasti saat toimeentulotukea! minä taas en suosittele sinulle " työntekoa" , koska jos saat kotihoidontukea niin sinulla on pieni lapsi niin sinun tehtävä on olla kotona lapsesi kanssa :) se on sinun tärkein työsi nyt :) kun lapsi täyttää kolme sitten on pakko tehdä töitä, siihen asti " paikkasi" on kotona. älä välitä pahoista kommenteista. noista huonekaluista en tiedä, mutta jos erossa mies on ottanut omansa eikä sinulle jää huonekaluja uskon, että saat " sohvarahaa" .
Vaikka meidän järjen mukaan joku tarvitsee apua, ei se tarkoita sitä, että sossun mielestä tarvitsee.
Jos on yhtään normiylijäämää, ilmoittavat vain, että ei tipu, omat rahat riittää.
Tuo tuttavallinen " elari" -ilmaus kertoo että on tuttu juttu sinulle.
Vierailija:
Tuo tuttavallinen " elari" -ilmaus kertoo että on tuttu juttu sinulle.
ja toimittaa tulotiedot ja menot lisäksi kahden kuukauden tiliotteet
myös omaisuus täytyy selvittää
tiliotteista näkyy rahatilanteesi
sosiaaliavustukset on tarkoitettu sellaisiin elämäntilanteisiin jossa ei itse selviä ja jos olet varaton niin on mahdollista että saat tukea
puhuit paikkakunnan vaihdoksesta siihenkin sinulla on mahdollista saada apua, muuttokuljetukset ja jos menet vuokralle asumaan maksusitoumus takuuvuokraan, raha ei liiku jos kyseessä on kaupungin asunto on vaan tuo paperilla sitoumus tuosta takuuvuokrasta
jos lapsi /lapset on pieniä on toki heidän kannaltaan parempi että hoidat heitä kotona
sosiaalivirasto avustaa jossakin määrin myös perustarvikkeiden hankinnassa mutta ei sieltä kaikkeen tarvitsemaasi ehkä ole mahdollista tukea saada
esittävät että ostat kirpputorilta niinhän moni muukin tekee vaikka olisi työssä käyväkin
paljon riippuu sosiaalivirkailijasta ja muista kysyä harkinnan varaista toimeentulotukea sitä heillä on mahdollisuus myöntää pitävät viikottain kokouksen jos nämä harkinnanvaraisuudet käsitellään
mut en päässy haastatteluun joten sinne meni se paikka. et turha kenenkään tulla sanoo ettenkö hakisi töitä.
Mitenkähän elari-sana saa minusta aikaan jonkun lusmun?
Olen ollu yh vajaan kuukauden ja niitä ensimmäisiäkään elareita en oo vielä saanu,et eivät ole minulle tutut.
Vierailija:
Vierailija:
ihan varmasti saat toimeentulotukea! minä taas en suosittele sinulle " työntekoa" , koska jos saat kotihoidontukea niin sinulla on pieni lapsi niin sinun tehtävä on olla kotona lapsesi kanssa :) se on sinun tärkein työsi nyt :) kun lapsi täyttää kolme sitten on pakko tehdä töitä, siihen asti " paikkasi" on kotona. älä välitä pahoista kommenteista. noista huonekaluista en tiedä, mutta jos erossa mies on ottanut omansa eikä sinulle jää huonekaluja uskon, että saat " sohvarahaa" .Vaikka meidän järjen mukaan joku tarvitsee apua, ei se tarkoita sitä, että sossun mielestä tarvitsee.
Jos on yhtään normiylijäämää, ilmoittavat vain, että ei tipu, omat rahat riittää.
Kosska noi tulot ei isot ole,varmasti jää normin alle. ja perus elintaso pitää olla jokaisella, siihen sisältyy tietyt huonekalutkin.
yhden lapsen kanssa. Ainoo jos tulee yli 70e terveydenhuoltomenoja niin sit voi saada.
Tämä on valitettava fakta.
Käy katsoon kuntasi nettisivuilta sosiaalitoimen alta toimeentulotuen normit. Ja asumistuen voit laskea netistä. Niistä pystyt laskemaan, saatko toimeentulotukea.
Ja mitä noihin huonekaluihin tulee, niin sekin on harkinnanvaraista avustusta. Eli voi olla että saa tai sitten ei. Mutta kierrätyskeskuksista ja muista vastaavista saa edullisesti huonekaluja, että alkuun pääsee. Niitähän voi sitten ajan kanssa hankkia enmmän ja parempia.
ei ole tarkoitus jäädä kotiin yhtään pidemmäksi aikaa kun on pakko,vaikka lapsi onkin aika pieni. kiitos vastaajille.
Ja sit avustavat muuttokuluissa ja ehkä erityisavustusta just noihin huonekaluihin.
Kun väität faktaksi sitä, että hoitovapaalla oleva ei joissakin paikoissa ole oikeutettu toimeentulotukeen niin laitappa jotakin tarkempaa tietoa tuosta " faktastasi" . Toimeentulotuken saamiseen ei vaikuta se saako jotain tiettyä tukea vaan se KUINKA PALJON HAKIJALLA PERHEINEEN ON TULOJA NIIN TUKIEN KUIN PALKKATULOJEN MUODOSSA JA PALJONKO JÄÄ VUOKRAN, SÄHKÖLASKUN JA TERVEYDENHUOLTOMENOJEN JÄLKEEN KÄYTETTÄVKSI.
Jos tuo jäljelle jäänyt raha on sossun taulukoiden mukaan liian pieni niin toimeentulotukea saa. Älä nyt todellakaan rupea faktaksi väittämään tuollaista sontaa.
Vierailija:
Kun väität faktaksi sitä, että hoitovapaalla oleva ei joissakin paikoissa ole oikeutettu toimeentulotukeen niin laitappa jotakin tarkempaa tietoa tuosta " faktastasi" . Toimeentulotuken saamiseen ei vaikuta se saako jotain tiettyä tukea vaan se KUINKA PALJON HAKIJALLA PERHEINEEN ON TULOJA NIIN TUKIEN KUIN PALKKATULOJEN MUODOSSA JA PALJONKO JÄÄ VUOKRAN, SÄHKÖLASKUN JA TERVEYDENHUOLTOMENOJEN JÄLKEEN KÄYTETTÄVKSI.Jos tuo jäljelle jäänyt raha on sossun taulukoiden mukaan liian pieni niin toimeentulotukea saa. Älä nyt todellakaan rupea faktaksi väittämään tuollaista sontaa.
Sun on ihan turha huutaa, totesithan itsekin, että JOS jäljelle jäävä osuus on niin pieni... Mutta jos se on yhdenkin euron yli, ei tipu mitään tukia ja silti perheen talous on tosi tiukilla.
mut sillä onko hoitorahalla vai ei ei ole mitään tekemistä tuen saannin kanssa.
Olet siis kotona? Saathan sä myös asumistukea varmaankin? Kokeile avustavatko. Jotkut ovat saaneet huonekaluja, täällä Helsingissä ne on sieltä sellaselta verstaalta, sossun antama ruokapöytä ja lastensänky jne on aina samannäköisiä.