Naiset, millaisia painoja teillä on salilla
Jalkaprässissä
Hauiskäännöissä
Kyykätessä
Pystypunnerruksessa
Etu-ja takareisilaitteessa
Kommentit (13)
190kg 3x10
8-9kg 3x10
50kg 3x10
10kg 3x10
Etureidet 60kg 3x10 ja takareidet 45kg 3x10
No ei kauhean kovia, koska teen nopeaa sarjaa eli en pidä laitteissa tai niiden välillä taukoja, vaan teen yhtä aikaa kolmea laitetta, aina 15 toiston jälkeen vaihdan seuraavaan. Teen kolme toistokierrosta per laite.
Jalkaprässissä 135 kg, etu-ja takareisilaitteessa 45 kg. Ensin juoksen matolla 10 minuuttia, sitten teen 10 laitetta (eri lihasryhmissä) ja nostan hiukan painoja. Venyttelen. Tunnin treeni.
jalkaprässi jotain 100kg
hauiskääntö 4kg
kyykky 60-70kg
pystypunnerrus 8kg
en tiedä mikä se on
Yleensä näkee
80 kg
100 kg
120 kg
140 kg
t. salin pitäjä
Jalkaprässissä 120kg
Hauiskäännöissä 10kg
Kyykätessä 35kg
Pystypunnerruksessa 35kg
Etureidet 60kg, takareidet 50kg
Kyykyssä sarjaenkka on 8 x 100, puolen vuoden takaa ja kunto laskenut jonkin verran
Pystärissä sarjaenkka 10 x 35, se on kyllä kolmisen vuotta vanha ja nykyään menisi ehkä 3 x 35
Noita muita en harrasta. Oma paino 72-75.
Vierailija kirjoitti:
Yleensä näkee
80 kg
100 kg
120 kg
140 kg
t. salin pitäjä
Melko painavia naisia teillä käy.
Sinkkumies
Muihin esille tulleisiin painoihin en pysty vastaamaan, mutta hauiskäännöt 15kg per käsi. Minulla on todettu heikot luut, joten en koskaan edistynyt painoissa keskitasoa ylemmäs. Ei minulla toki ollut sellaisia tavoitteitakaan.
Aika paljon kertoo tietotasosta, jos kysytään jalkaprässin sekä reisien koukistaja-/ojentajalaitteiden painoista. Noilla ei juuri ole merkitystä, koska riippuvat ihan puhtaasti laitteesta. Esim. Prässin kulma ja kelkan paino vaihtelevat hyvinkin paljon. Noiden taljalaitteiden osalta vaikuttaa se, miten talja menee (peruskoulufysiikkaa) yms.
Vierailija kirjoitti:
Muihin esille tulleisiin painoihin en pysty vastaamaan, mutta hauiskäännöt 15kg per käsi. Minulla on todettu heikot luut, joten en koskaan edistynyt painoissa keskitasoa ylemmäs. Ei minulla toki ollut sellaisia tavoitteitakaan.
Tämmöistä ei ole olemassakaan, kuin heikot luut. Luut tietenkin voivat olla heikot, jos et ole tehnyt mitään. Koskaan.
Sinkkumies
penkki 170 kg rannesiteet, ei muita varusteita
kyykky 250 kg pohjasta ilman polvisiteitä
maastaveto 220 kg ilman vyötä
hauis levytangolla 70 kg 10 toistoa
Pyöreitä eri painoisia, missä on reikä keskellä.