Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Baletti harrastuksena - lasten vanhempia paikalla?

Vierailija
01.01.2018 |

Meillä on viisivuotias tyttö, joka on nyt vuoden päivät haaveillut pääsevänsä balettitunneille. Ajattelin aluksi, että katsotaan sitten vähän isompana ja katsotaan, jaksaako asia edes kovin kauaa lasta kiinnostaa, mutta tämä innostus ja jonkinlainen "palo" balettitunneille tuntuu vain jatkuvan.

Itse harrastin lapsena toisenlaista tanssia, ja baletti ei harrastuksena ole minulle tai miehellekään lainkaan tuttu. Sen verran nyt tiedän, mitä olen balettioppilaitosten sivuilla vieraillut, mutta aika suppean käsityksen niistä lopulta saa.

Olisiko täällä paikalla vanhempia, joiden lapsi on balettikoulussa? Kaipaisin kommentteja ja kerrontaa lajista harrastuksena, jonkinlaista lastentanssia, "satubalettia" kai se noin pienillä lapsilla vielä on.

Milloin lapsenne on aloittanut harrastuksen? Minkä verran mukana oloa vanhemmilta on vaadittu? Jos lapsi aloittaa baletin, sieltä varmaan saa lisätietoa tarvittavien varusteiden hankinnasta - osaisiko joku arvioida niiden hintoja? Onko harrastuksella ollut vaikutusta lapsenne itsetuntoon (mietin ulkonäkökeskeisyyttä, vaikka toisaalta opistojen sivut vaikuttavat hyvin tervehenkisiltä).

Kiitos jo etukäteen, haluaisin mielelläni tukea lapseni intoa harrastaa jotain, mikä oikeasti kiinnostaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, meidän tyttö on nyt 6 vuotta tanssinut balettia ja on ollut tosi ihana harrastus. Ei lapsilla ole ulkonäkö paineita, sen unelma mekon tytöt haluaa :) baletti on ihan hyvää liikuntaa opettaa myös käytöstä ja oppii liikkumaan kauniisti. Monilla baletti kouluilla on tietyt puvut mitkä pitää olla. Satubaletti puku n. 60 € tossut n. 20 €.

Vierailija
2/4 |
19.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän tyttö on tanssinut 6 vuotta balettia, aloitti kolmivuotiaana. Sen rinnalle tuli pari vuotta sitten nykytanssi ja nyt viime syksynä vielä jazztanssi. Varusteet ovat halpoja,  korkeintaan ehkä satasen per vuosi, yleensä ei sitäkään. Lähinnä puku tai kaksi vuodessa, tossut ja kengät, muutamat sukkahousut ja esiintymisiin puuterinväriset tai valkoiset alusasut riippuen esiintymisasusta, jonka koulu aina teettää jokaiselle erikseen maksutta.

Ryhti, koordinaatio, voima, notkeus ja kestävyyskunto kohenevat mukavasti. Keskittymiskyky kohenee, yhdessä tekeminen on riemukasta ja lapsi nukkuu yönsä onnellisena kuin tukki.

Tyttö jaksaa keskittyä koulussakin, pärjää kiitettävästi ja väittävät  asiantuntijat monimutkaisten koreografioiden ja musiikin kehittävän kasvavan lapsen aivoja siten, että se on eduksi myös kielten ja matematiikan opinnoissa.

Meillä tanssin lisäksi harrastuksina karate, pianonsoitto ja uinti. Eipä ole ollut yhtään korvatulehdusta vielä koskaan ja viimeksi ollut räkätaudissa muistaakseni 2015. Hyvä peruskunto auttaa moneen asiaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko baletti elitististä? Me tavikset äänestämme lauraa ja harrastamme kyykkyhyppelyä. baletti on raamatun vastaista

Vierailija
4/4 |
19.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hintataso pyörii muutamissa satasissa/vuosi, toki riippuu paljon tanssikoulustakin. Rahaa saa kyllä menemään paljon enemmänkin!

Pienille ballerinoille on usein tarjolla satubalettia paikallisissa voimisteluseuroissa. Näissä hinta on yleensä muutamia kymppejä ja lisäksi tarvitaan vain joku liikunta-asu (yleensä tytöt tykkäävät niistä parinkympin röyhelöistä, joita myydään ihan Prismassakin) ja vesipullo. Mutta varsinaista balettia tämä ei ole, vaan enemmänkin leikkiliikuntaa ja venyttelyä mekko päällä.

Jos lapsi alkaa harrastamaan balettia oikeasti, niin vanhempien on ehdottomasti tiedostettava lajin vaativuus ja rankkuus ja kaikki lieveilmiöt, joita on paljon. Balettitanssijoilta vaaditaan äärimmäisen siroa rakennetta, mikä tarkoittaa käytännössä aina alipainon rajoilla tasapainottelua. Anoreksiaan keikahtaminen on hyvin yleistä, kun kaikkea ruokailua tarkkaillaan ja harjoittelu on rankkaa ja vaativaa. (Monille tulee yllätyksenä, että baletti on todella rankka ja kurinalainen laji!)

Toinen huomioitava asia ovat jalat. Baletti on valitettavasti äärimmäisen kuluttava laji, ja jalat maksavat ehkä kovimman hinnan siitä. Googlellakin löytää paljon tietoa (ja kuvia) siitä, miltä pidempään balettia tavoitteellisesti tanssineiden jalat näyttävät ja mitä jatkuva sitominen ja varpaillaan seisominen jaloille tekee.

Tanssilla on myös todella paljon positiivisia vaikutuksia (terveellinen ruokavalio, liikunta, painonhallinta, ryhti, itseluottamus, rytmitaju, koordinaatiokyky...), mutta lieveilmiöiden vuoksi en omien lasteni anna balettia harrastaa. Samat edut saa myös muista tanssilajeista, joissa ei tule mukana samoja haittoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kuusi