Vituttaa kaverin arvostelu ja tyhmyys
Ostettiin jouluksi frittikeitin. Siitä asti ollaa käytännössä friteerattu kaikki ateriat. Illalla miehen kanssa syödään viimeinen ateria klo 23 jälkeen ja aamulla klo 6 jälkeen lapset syövät.
Kaveri kävi kylässä ja ekana arvosteli ruoan epäterveellisyyttä. Sitten tajusi keittimen olevan vielä päällä, ja siitäpä se arvostelu lähti. Me ei miehen kanssa sitä nimittäin turhaan sammuteta. Mitä hemmetin järkeä, jos friteerataan lähes 3 h välein ja yölläkin on max 7h käyttämättä?!
Kaveri kiljui, että sehän on muka hengenvaarallinen. Mitenkähän ihmeessä, kysyn vaan. Automaatti vastus, ei lämpene ulospäin, lämpötila vain 180 astetta. Ei kait nyt edes paperi syty tulee tuollaisessa lämpötilassa ja matalampi kuin öljyn savuamispiste! Itsellään on kuitenkin mikro eikä ote edes siitä johtoa pois yöksi. Sanoinkin sille takas siitä, että varmaan omat lapset hohtaa kohta pimeässä sen mikron säteilyn vuoksi. Ärsyttää, että ihmiset on tyhmiä.
Kommentit (4)
Tähän liittyvä tositarina: Opiskeluaikanani asuin solussa ja kämppäkaveri sai syyslomalta palatessaan vanhemmiltaan lahjaksi frittikeittimen. Jouluun mennessä se oli kerännyt viitisentoista kiloa lisää.
Ihan hauska provo;)