Kun käyt lääkärissä, merkitseekö lääkärin persoona uskottavuuteen
Kommentit (5)
Nyt pitäis löytää uusi lääkäri, kun pitkäaikainen lekuri jäi eläkkeelle. Ne karsastaa mua, eikä halua tavata uudelleen nämä muutamat tapaukset. Mieliala-, kainalosauvalääkkeet ja kipulääkkeet. On kuin paise perseessä, kun näitä joutuvat kirjoittamaan. En jaksa taistella, mutta en siedä yhtään opettavaisia ja hyviä neuvoja jakavia lääkäreitä.
Luulin ettei minulla ole tässä suhteessa ennakkoluuloja, mutta jouduin huomaamaan olleeni väärässä. Jouduin taannoin päivystykseen sydänvaivojen vuoksi, ja minua hoitanut lääkäri (mies) muistutti habitukseltaan lähinnä narkkaria. Riutuneen laiha, pitkät likaiset hiukset huolimattomasti poninhännälle sidottuina, tatuoinnit vilkkuivat hihojen alta. Hommansa hän kyllä hoiti asiallisesti, joten ei kai siinä sitten mitään. Olen vain tottunut siihen, että lääkärit yleensä ovat siistin oloisia.
Viimeisin gynekologi oli nelikymppinen mies, vähän reuhka tukka ja viiden päivän parransänki. Rennosti ja helläkätisesti tutki ja uskalsin sitten lopuksi vain tokaista, että "tavaraa torveen sitten vaan, kun ei mitään vikaa löytynyt.." ja sekunnin se mietti ja sanoi että "joo, juuri niin".
Kävin siis tsekkauksessa kun oltiin yritetty jo yli puoli vuotta vauvaa.
Ei vaan kirjoittaako pyytämäni reseptit ja lähetteet.
Eli lyö leimasimensa, siitä sille maksetaan.