Apple hidastutti tahallaan vanhojen iPhone-malliensa toimintaa!
Kommentit (18)
Vierailija kirjoitti:
En usko.
Apple on itse vahvistanut tämän, asiasta ollut jo pitkään huhuja.
Uutta käyttöjärjestelmää pitää emuloida. Siitä hidastuminen, vaikkakin toimii...hieman hitaammin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
En usko.
Apple on itse vahvistanut tämän, asiasta ollut jo pitkään huhuja.
höpöjä.
No applet on paskoja. Kyllä se tiedetään. Meilläkin niitä ollut eikä ne tuota kuin harmia.
Akku eivät kestä kuin muutaman vuoden joten vaihtoehtona on hidastaa puhelinta tai puhelin jossa akku ei kestä päivääkään. Samaan syyllistyvät muutkin puhelinvalmistajat.
Mikä kohta tässä piti olla yllätys?
1. Puhumme nyt sentään puljusta, joka taittuvan mallin julkaistuaan sanoi rikkoutuneiden puhelimien ostajille että ostakaa uusi, älkää laittako taskuun.
2. vanha juttu, sitä tekee jokainen puhelinvalmistaja mutta pääkärjessä Apple. Käyttöjärjestelmäpäivityksen mukaan lyödään tekijöitä jotka hidastavat puhelinta, jotta kuluttaja luulisi aikaisemmin että nyt on aika ostaa uusi luuri, vaikka ongelma on korjattu jailbreakilla/rootilla.
3. Puhumme myös valmistajasta, joka kieltäytyi korvausvastuusta kun omenaluurit alkoivat pakkasella hajoilla. Totesivat vaan, että muuttakaa lämpimään maahan. Eivät olleet kuulemma suunniteltuja arktisiin olosuhteisiin.
Mitäpä ap jos panisit linkin väitteellesi.
Minun tietääkseni vanhoja malleja ei sinänsä hidasteta, mutta kaikki uudet sovellukset tehdään uusimmille puhelinmalleille, ja siten ne vievät vanhoissa kännyköissä - akkuhan kuluu käytössä - enemmän virtaa ja kaistaa.
Ja tuo siis on täysin sama ilmiö kaikilla kännykkävalmistajilla. Ei rajoitu pelkästään Appleen.
Totta se on. Ja lisäksi on totta, että jos vaikka matkaan varaa jollain iPhonella niin saitti lisää sen kolmekymppiä hintaan. Myös tuo on tunnustettu tosiasia.
Ap, ymmärrät tahallasi väärin.
http://www.abc.net.au/news/science/2017-12-21/apple-admits-it-slows-dow…
Apple now admits that it does tinker with old iPhone models. But only to make smartphones with ageing batteries run smoother and avoid shutdowns.
......
The company now admits that it may slow the smartphone's processor in the iPhone 6, iPhone 6s and iPhone SE when the battery is wearing out:
"Our goal is to deliver the best experience for customers, which includes overall performance and prolonging the life of their devices. Lithium-ion batteries become less capable of supplying peak current demands when in cold conditions, have a low battery charge or as they age over time, which can result in the device unexpectedly shutting down to protect its electronic components.
"Last year we released a feature for iPhone 6, iPhone 6s and iPhone SE to smooth out the instantaneous peaks only when needed to prevent the device from unexpectedly shutting down during these conditions.
"We've now extended that feature to iPhone 7 with iOS 11.2, and plan to add support for other products in the future."
To translate, Apple says its updates are trying to maintain the device's functionality despite a less efficient battery.
"Throttling the [central processing unit] so to avoid a reboot due to a battery that can't supply enough current is, in my opinion, a reasonable compromise," says Dr Robert Merkel, software engineering lecturer at Monash University, who has written about sluggish devices.
"I think most people would prefer their phone to slow down rather than reboot."
TOISIN SANOEN APPLE ON "HIDASTANUT" LAITTEIDEN TOIMINTAA AKKUJEN IKÄÄNTYMISEN TAKIA, ETTÄ KÄYTETTÄVYYS SÄILYISI.
Yhdeksikkö oli siten lähempänä villakoiran ydintä kuin arvasikaan. Kyse juuri on akkujen heikkenemisestä laitteen ikääntyessä ja uusien appien virransyönnistä.
https://tekniikanmaailma.fi/miksi-iphone-hidastuu-ian-myota-tutkimus-pa…
Klikkihuorausta enemmän kuin oikeata uutisointia.
Toi on vaan hyvä ominaisuus. Kyse siis on siitä, että akut vanhenee latauksien myötä. Vaihtoehtona on, että akku pätkähtää yllättäen kesken päivän tai se, että kovassa käytössä (vaikka kun katsot videoita) kännykkä alkaa toimia hitaammin ja säästää jäljellä olevaa virtaa. Minusta jälkimmäinen on huomattavasti parempi vaihtoehto. Ja noin Applen uudet mallit nyt toimii.
Eli ei, kyse ei ole vanhimmista malleista, Iphone 4:stä tai 5:stä, joihin tietenkään ei noin vain voi jälkikäteen edes lisätä mitään ominaisuuksia, vaan viime vuonna tai sen jälkeen markkinoille lasketuista kännykkämalleista, kuutosesta eteenpäin.
Tässä on hyvä selitys tuolle. Applen tarkoitus on hyvä, mutta tiedottaminen ontui.
https://www.mikrobitti.fi/2017/12/apple-vahvisti-vanhojen-iphonejen-hid…
Olen jo monta läppäriä sitten ajatellut, että niihin syötetään jokin toimintoja hidastava ohjelma, jotta asiakas ostaisi uuden, vaikkei koneessa sinänsä ole mitään vikaa.
Tämä strategia on sisäänrakennettu markkinatalouteen.
Älä... osta... mitään... Applen... tuotteita... KOSKAAN
Ja tähänkin Apple kehitti toimivan metodin kun malleista tehtiin sellaisia että akut pitää liikkeessä vaihdattaa. Tehdään voittoa kaikella mahdollisella tavalla. Ja sitten vielä uuden mallin ilmestyessä hehkutetaan maailman uutena ominaisuutena jotain, joka on jo ollut olemassa toisen valmistajan puhelimissa. Itse olen huomannut iphonessa muutaman hyvän ominaisuuden, mutta kaiken corpo. paskan alle ne hyvät ominaisuudet hukkuu. Hinnoissa on esim. 40% ilmaa. 700 eurosen omenaluuri vastaa noin 300 euron tyypillistä androidia. Mutta ei Applen lapsellisuudesta kerkeä samsungkaan kauaa nauttimaan, sillä samaan lapselliseen suuntaan sitä ollaan sielläkin menossa.
Mä luin että Anoppi :) :) :) :) :) :)
En usko.