Mitä lämpimässä säilytettäviä eväitä voisin ottaa lapsille mukaan pitkälle automatkalle?
Meillä on rahat tosi, tosi tiukassa ja ollaan ajamassa lähes Suomi päästä päähän jouluksi. Bensaan menee (liian) paljon rahaa. Onneksi lahjat on jo ostettu ja laskut maksettu. Loppukuuksi on niin niukasti rahaa, ettei ole varaa syödä tai ostaa mitään matkalta mistään ABC:ltä. Lapsia on neljä, joten yhteen sämpyläpysähdykseenkin menee helposti yli 10 euroa - sillä saisi jo koko perheelle koko päivän ruoat itse tehtynä ja ylikin.
Vinkkejä siis lämpimässä säilytettäviä, edullisia välipaloja ja ruokaa? Ei ole autojääkaappia, joten esim. jogurtit yms. ei sovi.
Kommentit (43)
Hedelmiä, tomaattia, porkkanoita..
Eikö teiltä löytyisi kylmäkallea tai tyhjää muovipulloa, johon pakastaa vettä, niin pysyisi esim. sämpylöiden väliin laitettavat juustot tai leikkeleet viileinä. Nälkä tulee varmasti ennen kuin nuo lämpenevät liikaa. Loppumatkalle voi säästää sitten syötävät, jotka säilyvät lämpimässä.
Suolakeksejä, rusinoita. Ööö. Mietiskelen lisää.
Ah, tuo olikin kätevä idea. Ei ole mulla koskaan juolahtanut mieleen :)
-3
Miksei voi pakata kylmälaukkua mukaan? Jos sellaista ei ole niin esim. joku Lidlin termokassi.
Leipää, nakkeja, rusinoita, rypäleitä, banaania, mandariinia, sipsiä, pillimehut tai smoothiet ja karkkia. Lähtiessä ja perillä lämmin ruoka.
Kyllä erittäin pitkään säilyy täytetyt leivät, jossa vaikka metwurstia, juustoa, paprikaa. Hedelmiä, pasteijoita, karjalanpiirakoita, ns energiapatukoita.
Onko teillä mahdollisuus lainata jostain ruokatermaria? Tavalliseenkin termospulloon voi tehdä sopan, kun ainekset ovat sopivan kokoisia.
Miten pitkä matka? Kyllä eväsleivät säilyy tosi pitkään, 10 tuntia nyt ainakin. Ja ne voi pakata vaikka takatilaan eikä mihinkään missä lämmityslaite hönkii kuumaa ilmaa.
Ja jos teillä pitkä matka on niin varmasti matka kulkee myös jonkun kaupan ohi. Sieltä voi ostaa vaikka eineslihapullia ja juustopaloja jos lapset tykkää semmoisia syödä. Tai jotain vastaavaa.
Kiitos vastanneille! Hedelmä- ja juurespaloja on helppo ottaa mukaan, samoin vaikka välipalapatukoita. Karjalanpiirakat ovat myös hyviä, vaikkei ihan halvimmasta päästä leipähyllyä olekaan. Itse vähän vierastan noiden juustojen ja rasvan kanssa, kun pelkään, että leivät menevät lämpimässä helposti pilalle. Ehkä ne kuitenkin säilyvät?
ap
Kyllä sämpylä säilyy vaikka koko päivän. Ja jopa jogurtti säilyy koko päivän, niin kuin hapanmaitotuotteet yleensäkin.
Laita pari limsapulloa vettä täynnä pakkaseen. Kun pakkaat ruoat limsapullojen väliin vaikka villahuovan sisälle, ne säilyvät koko matkan.
Huoh! Näillä keleillä jogurtti säilyy kyllä autossa vallan mainiosti useamman tunnin. Asiat on juuri niin vaikeita kuin millaisiksi ne tekee.
Tuskin ne eväät ainakaan kylmälaukussa tai muutenkaan ihan pilalle menee yhden automatkan aikana, vaikka ei erikoisemmin säilöisikään ja eikä etenkään, jos jonkun kylmäkallen kanssa pakkaa! Matkalla tarvittavia juomia, esim. mehuja, voi pakastaa ja ne samalla sulaa matkalla, mutta pitää myös eväät viileänä. Käteviä minusta matkoilla ovat olleet ne pienet hedelmäsosejutut, jotka voi imaista pakkauksesta, esim. Mehukatilla on semmoisia. Ne on kaupoissakin huoneenlämmössä. Myöskin Pilttipurkit käy. Jos on pitkä matka, niin syö ne jogurtit alkumatkasta ja jättää säilyvämmät myöhemmäksi. Hedelmiä valmiiksi paloiteltuina purkkiin. Karjalanpiirakoita. Pikkupizzoja, joita voi syödä kylmänä. Lämpimänä termariin kaakaota, teetä, glögiä, kahvia.
Mä teen usein kokopäiväreissuun mukaan makaronisalaattia, pakkaan jokaiselle omaan pakasterasiaan ja haarukat mukaan. Kylmäkallen kanssa säilyy ja puolivälissä matkaa syödään.
Pähkinöitä, kuivahedelmiä, omppulohkoja, banaania, porkkana/lanttu/kurkkutikkuja, pikkutomaatteja, reilusti juomaa (vettä/mehua), keitetty muna, leipää/riisipiirakkaa, jogurtit (valio eila kreikkalainen pysyy hyvin lusikassa eikä sotke), valmiit 2dl mustikkakeitot, vauvanruokaosastolta hedelmäsosepussukoita (lapsen lemppari).
Lisäksi meillä on (varsinkin talvisin) kuumaa vettä termarissa. Siitä sitten pikakahvia/teetä/lämminkuppi-soppaa/pikapuuropussi.
Mukaan siis mukit, lusikat, haarukat, (pahvilautaset), talouspaperia, kosteuspyyhkeitä.
Ei tosiaan kaikkia yhteen reissuun, valitse sen verran kuin kuvittelet että menee. Porkkanatikkuja ei koskaan ole liikaa :)
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastanneille! Hedelmä- ja juurespaloja on helppo ottaa mukaan, samoin vaikka välipalapatukoita. Karjalanpiirakat ovat myös hyviä, vaikkei ihan halvimmasta päästä leipähyllyä olekaan. Itse vähän vierastan noiden juustojen ja rasvan kanssa, kun pelkään, että leivät menevät lämpimässä helposti pilalle. Ehkä ne kuitenkin säilyvät?
ap
Et sinä sitä leipää tarvitse niiden juustojen ja kananmunien kanssa. Pitävät kylläisenäkin paremmin ilman leipää. Välipalapatukat on ihan turhia, samoin karjalanpiirakat, kalliita niin kuin totesitkin.
Eväsleivät ruisleivästä. Tai näkkileivästä. Väliin meetwurstia, juustoa. Keksiä, yms. mitä vaan lapset tykkäävät syödä! Porkkanoita, omenoita, banaani, rusinoita, klementiinejä. Juomaksi vettä tai mehua.
Kerran lämmitettiin mukaan saarioisten pizzoja, käärittiin ne folioon. Parin tunnin päästä olivat ihan syötäviä, jopa hyvänmakuisia.
Erään kerran lämmitettiin spaghettia ja jauhelihakastiketta tulisen kuumaksi, käärittiin astia folioon - ja eikun syömään parin tunnin päästä taukopaikalla kertakäyttöastioista! Talvella haastavaa, mutta onnistuu autossakin - jos ei ole niin tarkka auton siisteydestä, tms.
Termoskannuun laitoin kuumaan vettä ja nakkeja. Maistuivat hyviltä leivän kanssa.
Olen huomannut ajat sitten, että syntyy paljon säästöä, kun ottaa mukaansa eväät! Parhaiten uppoavat erilaiset eväsleivät.
Nykyään taloustilanne hieman parempi: leipä- ja hedelmäeväät mukaan, mutta ajomatkoilla syödään ABC-buffetruoka. Täyttää vatsan, pitää nälän.
Vierailija kirjoitti:
Huoh! Näillä keleillä jogurtti säilyy kyllä autossa vallan mainiosti useamman tunnin. Asiat on juuri niin vaikeita kuin millaisiksi ne tekee.
Mitä jos ap:lla on sellainen auto, jossa on lämmitin sisällä, vaikkei teillä ole?
Meidän autossa on +22 astetta sisällä, otetaan aina pidemmillä automatkoilla takit pois.
Miten pitkä matka ap?
Me ajamme Ylläkselle lauantaina ja siihen menee noin 10 tuntia. Otan nyt evääksi lähinnä jotain naposteltavaa, koska käymme syömässä jossain kohtaa matkaa. Mutta olemme ajaneet matkan omilla eväilläkin, silloin on ollut leipiä, karjalanpiirakoita, valmiiksi pilkottuja hedelmiä, keksejä ja juotavaa. Kerran tein pitsaa edellisenä iltana ja otettiin sitä mukaan.
Mikä vaan, ei ne jogurtitkaan muutamassa tunnissa pilalle mene, vaikka lämpimässä olisivatkin.
Eikö teillä ole edes kylmälaukkua ja sinne kylmäkalleja?
Ihmisillä menee joskus vähän yli tuo kylmäsäilytyshomma, luulevat että tuotteet pilaantuu muutamassa tunnissa jos eivät ole jääkaapissa :D No eivät todellakaan pilaannu niin nopeasti.
Juustoja, kestomakkaraa, keitettyjä munia, hedelmiä. Pitävät hyvin nälkää pitkän matkan.