2,2kg Rosamundia ja 1l vetoisia vuokia tuli 4kpl.
Taitaa olla niin, että pitää tehdä vaikka 1kg perunamäärästä toinen satsi, imelletty perunalaatikko koko perheen lempparia. Toisaalta tilasin kyllä Stockan herkusta bataattilaatikkoakin ja olen tehnyt porkkana-ja lanttulaatikkoa pakkaseen myös.
Ehkäpä tuo riittääkin...
Kommentit (7)
Tuleeko Rosamundista hyvät laatikot? Mä olen aina käyttänyt Van Gogheja tms, pitäisiköhän kokeilla itsekin Rosamundaa tänä jouluna, hmmm. Perunalaatikot on myös meillä suosituimmat laatikot.
Kunhan ovat jauhoista lajiketta!
Mutta Rosamundia käytän itse, olen Pohjois-Karjalasta kotoisin ja mummoni peruja kys tapa. Ja imellytin 65ast uunissa reilut 7h, about 3-4h kohdalla oli jo havaittavissa selvää imeltymistä eli oli löystynyt se perunasose.
Ap
Meidän kaupoista (Citymarketista ja Prismasta) Espoossa ei rosamundia ole saanut kahteen vuoteen! Punaisia uuniperunoita on molemmissa tarjolla, toisessa nimellä Mozart (!?), toisessa Bellarosa. Kysyin kerran rosamundien puuttumisesta myyjältä, joka oli täyttämässä perunalaareja, ja hän väitti ettei niitä enää viljellä! Taisi olla p-puhetta!
Vierailija kirjoitti:
Tuleeko Rosamundista hyvät laatikot? Mä olen aina käyttänyt Van Gogheja tms, pitäisiköhän kokeilla itsekin Rosamundaa tänä jouluna, hmmm. Perunalaatikot on myös meillä suosituimmat laatikot.
Lopputulos vaihtelee lajikkeittain koska eri lajikkeilla saadaan erilaisia makuja ja suutuntumaa. Kaikki perunalajikkeet imeltyy. Usein syytetään perunalajiketta siitä kun imeltyminen epäonnistui. Imeltymisen epäonnistumisen syy usein on liian alhainen imeltymislämpötila. Imeltymisreaktioiden ohjeelliset lämpötilat on 72-74 astetta ja 65-67 astetta. Hyvä tulos saavutetaan kun imelletään noin 70 asteessa.
Tällaiset aloitukset hämmentävät. Ihan kuin ap:n olisi pitänyt kirjoittaa hyvälle ystävälleen tämä, mutta tulikin vahingossa av palstalle.
Palsta on parempi kuin hyvä ystävä, ystävä hyvä : ).
No hyvä.