Syyllistyikö Hesari maanpetokseen?
Kommentit (15)
Siellä on innostuttu Wikileaksista vähän liikaa ja haluttu joku oma paljastus
Lehdistön tehtävä on syyllistyä milloin mihinkin kyseenalaistamiseen.
Sopii lukea seiskaa tai persusanomia jos tässä kyseenalaistamisessa jotain väärää.
Toivottvasti. Kaikki nationalismin vastainen toiminta on hyvää toimintaa.
Ei. Vanhoja asioita, jotka on jo olleet vuosia tiedossa. Mihin syyllistyy hallitus joka hiljaisuudessa laatii uutta tiedustelulakia?
Siis eikö kukaan muka tiennyt että tällaisia laitoksia on jokaisessa maassa? On ollut jo vuosikymmeniä.
Paljon toimittajia väijymässä täällä. Hesari nostanut joukkonsa puolustusasemiin.
Vierailija kirjoitti:
Paljon toimittajia väijymässä täällä. Hesari nostanut joukkonsa puolustusasemiin.
Mihinkä puolustusasemiin? Minä olen ihan tavallinen kansalainen, jolla ei ole mitään asiakirjoja mistään, mutta jopa minun aivoni ovat työskennelleet jo yli 20 vuotta sitten sellaisen ajatuksen, että tottakai jokainen sivistysvaltio kerää kaiken mahdollisen tiedon omista kansalaisistaan eri rekisterien, yhteystietojen ja kommunikaatiovälineiden kautta. Minusta se on ihan normaalia ja turvallista toimintaa. Kauhistuisin, jos näin ei asia olisi Suomessa.
Suomessa ei yleisesti ymmärretä sananvapauden merkitystä. Sananvapaus on tärkein osa demokratiaa. Poliisin merkityksen suomalaiset sen sijaan ymmärtävät mainiosti. Jopa niin mainiosti, että poliisi saa suomalaisten enemmistön mielestä toimia ilman oikeuden lupaa ja tehdä kotietsinnän. Sama pätee Turkissa ja Liettuassa. Muissa Euroopan maissa poliisi tarvitsee oikeuden luvan. Poliisi onkin Suomen ihailluin instituutio, koska suomalaiset ovat nähneet poliisit ohjelmasta, kuinka kiva ja leppoisa poliisi on.
Suomalaisilla on maailman oudoimpiin kuuluva suhde viranomaisiin; heihinhän luotetaan eniten Euroopassa, toisaalta heitä vihataan, koska he ovat niitä "herroja" kansan puheessa. Ehkä viha tulee pelosta. Miksi pelättyyn kuitenkin luotetaan? Sama suhde pätee poliitikkoihin.
Vierailija kirjoitti:
Suomalaisilla on maailman oudoimpiin kuuluva suhde viranomaisiin; heihinhän luotetaan eniten Euroopassa, toisaalta heitä vihataan, koska he ovat niitä "herroja" kansan puheessa. Ehkä viha tulee pelosta. Miksi pelättyyn kuitenkin luotetaan? Sama suhde pätee poliitikkoihin.
Tätä minä myös ihmettelen. Ja sitten toimittaja on lynkattu kun kertoi rivien välistä, että kyllä myös suomen valtio tarkkailee kansalaisiaan. Vittu miten sekaisin porukka alkaa täälläkin olla, vai onko se viina maistunut jo vallan liikaa?
Ettei olisi niinistön klaanin organisoima juttu, kun itsestään niinistöstä paljastui maanpetturi.
Jotenkin sopii liian hyvin savuverhoksi hänen rikostensa/maanpetoksen häilyttämiseksi.
Ei syyllisynyt. Hesari syyllistyi TÖRKEÄÄN maanpetokseen, josta rangaistuksena voi olla vain elinkautinen vankeus!
Vierailija kirjoitti:
Ei syyllisynyt. Hesari syyllistyi TÖRKEÄÄN maanpetokseen, josta rangaistuksena voi olla vain elinkautinen vankeus!
Mikä se maanpetos on? Kerro meille. Paljasti että kyllä valtiolla on informaatiota siitä, jos sinä olet joskus esimerkiksi katsonut shemalepornoa.
Eliitti tarkkailee kansaa. Osa meistä on varmasti mustalla listalla. Minne me vauva-palstailijat joudumme tässä totalitäärisessä yhteiskunnassa? Näitä voi pohtia. Kannattaa olla hiljaa - kaikki viisaat ovat. Me, joilla ei ole menetettävää, meuhkaamme.
Huono aloitus. Tästä ois pitänyt tehdä äänestys.