No mmmat, mitäs te toivotte joulupukilta? Joutuvatko miespolot ryöstämään pankin jottei vaimo ole naama nurinpäin aattona?
Itse toivon vain samaa jota pyysin jo viime vuonna, eli torkkupeittoa merenneidon pyrstöllä sekä marmelaadikuulia.
Kommentit (51)
Paketin Iittalan viinilaseja rikkimenneiden tilalle. N. 23€. Ei pitäisi viedä miestä konkkaan. Mies rikkoi sitä paitsi ne lasit.
Silitysrauta, suklaata ja kirja. Ei vie miestä konkurssiin, ja kirjakin on kokkauskirja, joten mies itse hyötyy kirjasta:)
Timanttiriipus mahdollisimman suurella yksittäisellä timantilla.
Olen tyytyväinen, jos saan alusvaatteita, korun, hajuvettä, astioita tai kirjan. Ei kaikkia siis :) Myös lahjakortti hemmoteluhoitoihin olisi ihana. Mut saa 50€:lla tyytyväiseksi. Itse olen käyttänyt miehen lahjoihin 120€.
No ei pitäisi mun miehen joutu ryöstämään pankki, hyvätuloisia ollaan molemmat. En ole toivonut mitään, koska me hankimme oikeastaan kaiken jo pitkin vuotta heti, kun mieli tekee. Joku kiva yllärilahja olisi kyllä kiva saada, mutta emme ole joka joulu ostaneet toisillemme mitään. Joulun välipäivinä samat tuotteet saa alennuksella, mitkä ennen joulua maksaa mansikoita.
Lahjakortti kaupungin parhaaseen alusvaateliikkeeseen.
Sängynpääty runkopatjasänkyymme ja uusi petauspatja. Ei ole paljon pyydetty.
Ei sentään pankkiryöstöä. Mies myy juuri äässiä tuolla lumipyryssä.
En tarvitse lisää krääsää enkä käytä koruja, joten enpä esittänyt toivomuksia enkä myöskään oleta mitään saavani.
Vierailija kirjoitti:
Sängynpääty runkopatjasänkyymme ja uusi petauspatja. Ei ole paljon pyydetty.
Selvä, saat porakoneen.
Matkalahjakortti.
Nimenomaan matkalahjakortti, eikä valmiiksi varattua matkaa.
Toivon joka vuosi korua. Ihan sama onko korvikset, sormus, rannekoru vai mikä murta en saa sitä ikinä koska mies vihaa koruja 😬 todennäköisesti saan lenkkarit.
Jokin Balmuirin tuote olisi kiva (esim. huivi)
Vierailija kirjoitti:
Ei sentään pankkiryöstöä. Mies myy juuri äässiä tuolla lumipyryssä.
Siis myy persettä lumipyryssä??? Kaikkea sitä...
Tänä vuonna toivon 2 viikon hemmottelulomaa Los Angelesiin ensi talveksi. Lennot ja hotellit aamupalalla + auton vuokra viikoksi vähintään olisi kiva juttu.
Oman lahjani rakkaalle puolisollenin kävin hakemassa Puuilosta jo viime viikolla. Oli meinaan raskasta kantaa se 4 x 3 litran packin auton pissapojan nestettä + paketointi päälle. Mies niin tykkää käytännön läheisistä lahjoista ja kun sai vielä tarjouksesta kympillä :-)
Me ostettiin miehen kanssa pari hienoa grafiikanlehteä. Toinen maksoi teokset, toinen kehystämisen. Päätettiin, ettei osteta enempää joululahjoja tänä vuonna.
Ostan kyllä itselleni lahjoja, kuten monena muunakin vuonna. Joku kirja, suklaapuodista hävytön konvehtirasia, jossa on pelkästään mun lemppareita ja ehkä jotkut korvikset tms. Lapsuudenperheen kanssa sovittiin myös lahjattomasta joulusta. Ruuiksikin tehdään kaikenlaista, ei pelkkää jouluruokaa. Odotan oikein ihanaa ja stressitöntä joulua. :)
Oon toivonut pyjamaa ja alusvaatteita. Mun toiveet on vaatimattomat, mutta haluaisin myös jotain pientä yllätystä.
Kalevalakorun riipus, ei vie miestä vararikkoon :D ja jokin laadukas pähkinäsekoitus. En syö makeaa.