Tein eilen jotain todella tyhmää
Minulla on oma mökki ja siellä laituri joka kelluu vähän kauempana rannasta. Olin siirtänyt jo kauan laiturin rannalle nostoa koska ei ollut ketään siihen avuksi, miestä minulla ei ole. Eilen tajusin että tänään alkaa pakkanen kiristyä ja että laituri on pakko ottaa pois. Menin rantaan ja hetken ihmettelin että miten saan laiturin pois. Päätin sitten että otan vaatteet pois ja kahlaan laiturin luokse, katkaisen narut puukolla ja vedän sen äkkiä rantaan ja puen takaisin äkkiä.
Toteutin tämän, muttavettä olikin niin paljon että kastuin kokonaan. Jäädyin tosi nopeassa ajassa ja kaiken lisäksi laituri oli jäinen enkä meinannut pysyä siinä. Olin aivan jääss kun pääsin rantaan ja jalat olivat ihan siniset.
Jälkeenpäin tajusin että tekoni oli todella typerä, olisin voinut kuolla sinne. Minulla on kaksi lastakin. En tajua miten tein jotain noin tyhmää. Tänään jotenkin tajusin miten hullu olin ja itkin varmaan tunnin. Tuntuu että itsesuojeluvaistoni meni jotenkin off tilaan tuossa tilanteessa.
En varmaan kenellekään tule tätä koskaan kertomaan mutta kerroin nyt tänne kun jollekin on pakko sanoa tämä.
Kommentit (7)
Millaiseksi koet yleisen vointisi? Joskus mt-ongelmat saattavat aiheuttaa itsesuojeluvaiston alenemista. Jos asia jää vaivaamaan, käy juttelemassa siitä jollekin.
Hyvä että selvisit hengissä ja varmaan opitkin kokemuksestasi jotain. Ihan varmasti jokainen ihminen on tehnyt joskus jotain todella tyhmää (minä arvioin kerran jaksamiseni väärin ja olin hukkua 300 m uintimatkalla). Älä ole liian ankara itsellesi, vaan onnittele itseäsi että selvisit tästäkin.
Hyvä, että selvisit. Nyt tiedät tuonkin asian, olet viisaampi ensi syksynä. Luulen, että olet niin tottunut pärjäämään yksin, että kun keksit keinon, käy toimeen. Et mielestäni ollut hullunrohkea, kokematon tässä kohtaa vain. Hyvä sinä, ei mitään hätää.
Kiitos tsempistä, oli todellakin herätys ja muistutus että itsestään pitää huolehtia paremmin.
Ap
No huh tosiaan, onneksi selvisit!
Pidä parempi huoli itsestäsi jatkossa, tämä oli hyvä muistutus.