Ystäväni pyytää rahaa " lainaksi"
Tiedän että hän on vähissä rahoissa ja lainan takaisin saanti voi olla vähän niin ja näin.
Kyse ei ole isosta summasta 100 eur että selviäisi lapsineen pääsiäisen yli.
Toisaalta kun asuvat omassa asunnossa en nyt haluaisi toisaalta ihan rahaa lahjoittaakkaan.
Mitä tehdä, pyytää velkakirja, hyväksyä maksuksi lasten vanhoja tavaroita itsellä kun pienemmät lapset niin jotain voisin tarvitakin.
Kommentit (23)
Jos kyseessä on ystävä, niin todennäköisesti saat rahasi myös takaisin. Mitä ihmeen väliä on sillä, että he asuvat omassa asunnossa? Miksi se vaikuttaa päätökseesi lainata rahaa heille, jos he sitä tällä hetkellä todella tarvitsevat? Ihan kuin olisit kateellinen heille heidän omasta asunnostaan...
joten tarvetta varmasti silloin on. Jos olisi joku hyvän päivän tuttu, ehkä valehtelisin, että en pysty, kun olen juuri hankkinut jotain, että tili on ihan tyhjä.... tms. tai hankkimassa jotain, mihin menee kaikki rahat, ennenkuin tili tulee taas....
Jos ei ole kokemusta siitä, että ei maksa takaisin, ei ole reilua epäillä. Jos taas on kokemusta siitä, niin sitten muistuttaisin edellisestä lainasta ja sopisin vaikka niin, että ostaisin häneltä jotain rahan vastikkeeksi tai hän hoitaisi lapsiani tietyn verran tms.
Ystävääni en jättäisi pulaan ja pitkä maksuaikakin olisi ihan ok.
saanko ikinä rahojani takaisin.
Toki pitkäkin maksuaika olisi ihan ok, voisin sanoa että maksa takaisin sitten kun saat töitä, mutta työllistyykö ystäväni koskaan.
Ehkä olen sisimältäni kade. Toisaalta tunnen ystäväni niin hyvin jo 25 vuoden ajalta että tiedän hänen talousasioiden hoitotavat, palkkapäivänä ostetaan kaikkea luksusta ja loppukuu kärvistellään hernekeitolla.
Ystävyys kärsii. Kokemusta on: Ensin vältellään 1 - 2 vuotta ja ollaan aina nolona naama punaisena kun käyn kylässä. Mutta ei ota puheeksi eikä maksa. Naamasta näki että muisti velkansa heti kun tulin oven taakse. Kun lopultakin pyydän rahojani se suuttui että mitäs et ole aikoinasi jo pyytänyt. Luulin ettei lainaa tarvitse erikseen pyytää takaisin.
Kaveri oli itse lainannut joskus aiemmin minulle ja oli tarkkana aina että takaisinmaksu tulee ajallaan. Ei sitten meinannut sama sääntö koskea häntä ollenkaan.
Oli sitten jonkin aikaa naama nyrpeänä, että olisit kyllä voinut ne antaakin kun pärjäät paremmin??? Kehtasi vielä jälkeenkinpäin pyytää lainaa, useampaankin otteeseen. En ole suostunut enää lainaamaan kun ei osaa maksaa takaisin. Nykyään ollaan taas ystäviä, mutta rahasta ei puhuta muuta kuin hän valittaa aina ettei rahaa ole. Sanon vaan että jaa.
Ei tarvi lainata jos pitää repostella meidän asioita nettiä myöten!
t. entinen ystäväsi, joka ei enää halua sinulta sitä satasta lainaksi
Silläkin uhalla ettet saa rahoja takaisin.
Hyvät teot palkitaan kyllä sitten myöhemmin.
Minusta se ei ole todellakaan paljon, jos haluaa pääsiäistä viettää, eli tehdä vähän muuta ruokaa kuin hernekeittoa....
onhan tässä monta päivää yli pääsiäisen!!!
Jos palkkapäivä kerran heillä on, ja tapana ostella silloin, niin luulisi sen satasen lainakin silloin pystyvän maksaa takaisin. Miten niin ajattelit, että ei pystyisi, jos kerran näin muutenkin toimivat? et ole nyt ihan looginen, et vaan vissiin halua lainata?
Ja jos kerran tekee rahasta tiukkaa, että pitää lainata niin ei kannata syödä sisäfilettä koko pääsiäinen.
ei ollut puhetta, että raha käytettäisi nimenomaan pe-ma ruokiin. Tässähän on koko viikko edessä. Minusta 600 mk ei ole paljoa viikon ruokiin, varsinkin jos lapsetkin syövät kotona kaikki ateriat. Eikä tarvi sisäfilettä pelkästään syödä, ihan perusruokaan menee helposti 100 mk eli 17 euroa päivässä, ainakin meillä (äiti kotona, kolme lasta joista yksi eskarissa, muut kotona).
Siis onko aiemmin jättänyt maksamatta tai yleensä lainaillut?
Jos kyseessä on ystävä, niin lainaisin kyllä. Ja jos niin kurjasti käy, että jää maksamatta, niin et lainaa toista kertaa!
Meillä on mieheni sisko ikuinen rahan ruinaaja... Ei pyydä satasta mutta 20 euroa lähes viikottain. Sitten saattaa joskus tuoda suurieleisesti yhden kakskymppisen takaisin ja mainostaa olevansa nyt sujut!
Rahaa on niin inhottava kinuta takaisin ja toisaalta kun tämä sisko väittää rahan menevän lasten tarpeisiin, niin tulee sitten annettuakin. Ärsyttäva tilanne, oikeasti!
Jos holtittomasti tuhlaa rahansa heti kun saa ei mielestäni ole sinun ongelma huolehtia että he pärjäävät pyhien yli. Olisi voinut itse varata rahaa pääsiäistä varten. Kärsiköön nyt nahoissaan niin oppii varautumaan. Kerro että juhannus on parin kuukauden päästä, että alkaa jo laittamaan vähän rahaa sivuun sitä varten.
eli silloin kun oli työssä niin hassasi aina rahat heti alkukuusta, tästä tiedän hänen taloudenpidon tavat.
Nyt ei ole työssä niin mietin että mistä maksaa takaisin kun jo muutenkin vaikeeta selvitä koko kuukauden.
Ja siksi tässä mietin että pitääkö antaa vaan rahaa ja toivottaa hyvää pääsiäistä. Mutta toisaalta mieluummin sitä rahat laittaa omille lapsilleen säästöön tulevaa varten, kun kerran tänne työhön on raahautunut ja omat lapset hoitoonkin tätä varten vienyt.
Vierailija:
vaikka olen pyytänyt.Tuntuu vähän yksipuoliselta tämä ystävyys.
sano että sulla ei ole.
Me ollaan puolin ja toisin kaverin kanssa lainailtu rahaa toisillemme jos sellainen tilanne on ollut ja aina sovittu että sillon saa takas kun tulee taas rahaa ja näin on toiminut ihan hyvin.
Onneksi nyt kaikilla on töitä ja sellaista tilannetta ei aikoihin ole tullut, mutta tiedän että jos tulisi ja vaikka kyse olisi isommastakin summasta niin kyllä kaverin kanssa lainattas. sano siille kaverilles et maksaa koko summan seuraavasta palkasta takas.
Kertomalla netissä hänen typeristä rahankäyttötavoistaan, epäilemällä takaisinmaksua, miettimällä mahtaako hän työllistyä koskaan..?
19
Tosin 100 euroa kuulostaa isolta rahalta. Meinaan olemme mekin eläneet rahapulassa. 20 eurolla saa jo ihan mukavasti perustarpeet. Yleensä kaapista löytyy sitten vähän leipomistarvikkeita. Eli tuolla 20 eurolla voi ostaa jo maitoa, leipää ja kananmunia. Vielä jotain muutakin pientä ja tarpeellista. Varsinkin Lidliin tuolla rahalla voi mennä ostoksille.
Mutta minusta osoitat ihanaa lähimmäisen rakkautta, jos lainaat nyt ystävällesi ilman suuria velkataakkoja. Hänelle voi tulla isot paineet maksaa tuo raha takaisin. Lainaa ihan sellaisenaan. Jos et koskaan saa takaisin, älä enää lainaa. Voit kyllä antaa neuvoja, miten elää pienemmällä rahalla.
mä kyllä voin pohtia hänen kanssaan ihan kasvotusten että mahtaako hän ikinä työllistyä, eipä jää ainakaan mitään hampaankoloon. Ja kyllä tässä vuosien varrella hän on itsekin huomannut ettei ole mikään talousnero.
Voit sanoa sen jotenkin ystävällisesti.