Rasvaton vai kevyt maitoa kouluissa ja päiväkodeissa
Kiitos kun vastaat kyselyyn ja keskustelet!
Jos aihe kiinnostaa enemmän: https://yle.fi/uutiset/3-9945055
Kommentit (10)
Minusta maitoa ei pitäisi tarjota ollenkaan.
Ykkösvastaajan kanssa samoilla linjoilla. Miksi täysmaito puuttuu vaihtoehdoista??
Täysmaitoa ei tällä hetkellä taideta missään tarjota ja kevytmaidon tarjoaminen on sekin aiheuttanut kohua. Siksi en perinteistä punaista maitoa pistänyt kyselyyn, vaikka harkitsin.
Ap
Nykyään koulumaitotukea saa myös rasvattomaan d-vitaminoituun luomumaitoon.
Itse suosisin luomukevyt maitoa.
Artikkelissa vedotaan tieteeseen, mutta yhtäkään linkkiä tai lähdeviitettä ei annettu, jossa olisi kerrottu tarkemmin juuri rasvattoman maidon hyödyistä verrattuna rasvaiseen.
Vettä, ei ne lapset mitään vasikoita ole.
Saa lapsukaiset juoda maitoa aika huolella jos lihavaksi sen avulla mielivät.
Oikeeta tilamaitoa tai jos ei ole niin sitten vettä.
Meillä tarjottiin ennen ykkösmaitoa, mutta se muuttui rasvattomaksi. Pelkäsin ihan hirveästi, minkälainen p*myrsky ja kohu siitä nousee (ajateltiin työkavereiden kanssa, että lähdetään kaikki maanpakoon), mutta itse asiassa meillä menee maitoa entiseen malliin eivätkä lapset kaada sitä viemäriin. Meillä on 1200 ruokailijaa päivässä ja yhden ainoan negatiivisen kommentin olen kuullut syksyn aikana. Enemmän tuli sellaisia kommentteja kuten "jee, tätä meillä on kotonakin!". Ykkösmaidon aikoihin todella moni toivoi tarjolle myös rasvatonta maitoa. Ei tämä ainakaan meidän koulussa ole aiheuttanut minkäänlaista maitolakkoa tai paniikkia. Olen silti sitä mieltä, että tarjolla pitäisi olla rasvattoman lisäksi edes ykkösmaitoa. Tuntuu, että tästä maidosta vouhottaa enimmäkseen muutama äänekäs aikuinen eri nettipalstoilla. Ainakaan meidän koulussa rasvaton maito ei ole ollut ongelma.
Tv. keittäjä
Miksei vaihtoehdoissa ole täysmaitoa? Sitä minusta pitäisi tarjota.