Pitäisikö ilmoittaa poliisille yläasteikäisistä nisteistä?
Kuulin siis pikkusiskolta luokkalaisistaan, jotka käyttävät huumeita. Pitäisikö töstä ilmoittaa jollekin vai onko se opettajien tehtävä? Ei ole provo kun en oikeasti tiedä.
Kommentit (22)
Jos varmasti tiedät että käyttävät aineita, niin pitää ilmoittaa poliisille(kin).
Niin, kysyin siskolta ja hän kertoi, että he juttelivat keskenään hinnoista ja myyjästä jne. Ja kun hän oli kysynyt, että käyttävätkö he itse niin he sanoivat joooo ihan vitun monta kertaa. En tiiä onko tää jotain yläastelaisten wannabe cool juttuja mutta silti..
Kertoisin poliisille. Kylla nekin ensin tutkii asiaa ja osaavat toimia hienotunteisesti.
Yläasteikäisten huumenyönteisyys on kasvanut räjähdysmäisesti.
"Pitikö se oikeasti paikkansa että te käytitte huumeita yläasteella?" Teki mieli kysyä näin kun näin ko. henkilön noin 20 vuotta myöhemmin samalla ratsastustunnilla. En kysynyt, leimasin silti ja pidin edelleen huonona ihmisenä. Ainakin ysiluokalla se leimasi ihmisen. Puhetta vai totta.
Kun muistelen tämän syksyn uutisisa..
Valkeakoskella poliisi teiki huumeratsian yläasteelle, neljä nuorta jäi kiinni huualusaine rikoksesta. Pietarsaaressa poliisi teki ratsian yläasteelle, 17 nuorta epäiltynä huumausainerikoksesta.
;uistelen, että Vaasassakin oli joku huumeratsia
Ilmoittaisin
Todennäköisesti kannabiksen pössyttelyä, joten tuskin sielä mitää nistejä on (opiaattien käyttäjiä). Poliisilla tuskin on resursseja valvoa teinien ruohon polttelua.
Kannabis on huume ja poliisilla on juuri nuorten huumeidenkäyttöön resursseja.
Vierailija kirjoitti:
Kannabis on huume ja poliisilla on juuri nuorten huumeidenkäyttöön resursseja.
Huume toistaiseksi, mutta tuskin enää kovinkaan kauaa.
Kyllähän meidenkin koulussa joskus -90 luvulla kävi poliisi ratsaamassa tupakan polttoa, mutta ei sillä pitemmällä aikavälillä mitää vaikutusta käyttöön ollu.
Kyllä, poliisi tekee sitten viranpuolesta lasun soppalaan.
Syf kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kannabis on huume ja poliisilla on juuri nuorten huumeidenkäyttöön resursseja.
Huume toistaiseksi, mutta tuskin enää kovinkaan kauaa.
Kyllähän meidenkin koulussa joskus -90 luvulla kävi poliisi ratsaamassa tupakan polttoa, mutta ei sillä pitemmällä aikavälillä mitää vaikutusta käyttöön ollu.
Niinhän sä luulet, unohdat missä maassa ollaan 🙄
Vierailija kirjoitti:
Ilmoita ensin koululle. He eivät välttämättä ole tietoisia tilanteesta.
Ensin poliisi, ilmoittavat kyllä koulullekin. Ensin vanhemmille ja sossulle. Lasuhan tuosta tulee, ja pitääkin tulla!
Ilman todisteita on turha lähteä kertomaan. Yläastelaisella voi olla 10 vuotta vanhempi kovemman luokan rikollinen kaverina, joten voit saada kertomalla turpaasi tai päätyä mullan alle.
Ole kiltti ja ilmoita. Pahimmillaan kyse on puuttumisesta liioittelevien lapsien satuiluihin (ovat saaneet päähänsä että huumeet olisivat jotenkin cool ja saavat suosiota, kun esittävät tuollaista roolia). Parhaimmillaan sinä voit olla se henkilö, jonka ansiosta saadaan vedettyä peli poikki ennen kuin lapset ovat liian syvällä suossa ja putoavat yhteiskunnan rattaista täysin. Saattaa olla, että ehkä heillä ei ole elämässään ketään vastuullista aikuista, jota kiinnostaisi.
Itse olisin toivonut, että joku olisi puuttunut omaan alkoholinkäyttööni, joka alkoi seiskaluokalta. En mitenkään salannut sitä ja koulussa luokkalaiset ja monet opettajat tiesivät asiasta. Kotona oli paha olla, eikä vanhempia kiinnostanut vaikka tiesivät asiasta ja koulukin kärsi. Mutta sainpahan olla suosittu ja katu-uskottava. Sellainen päihteidenkäyttäjien maailma ei ole lapselle hyvä ja turvallinen paikka, ja kaikkea ikävää voi sattua, joka sitten vaikuttaa tulevaisuuteen ja itsetuntoon. Itselle tuli noista sekoiluajoista mt-ongelmiin johtanut trauma, syrjäytyminen sekä aika syvä suo, josta kesti aikansa ponnistaa takaisin tuottavaksi yhteiskunnan jäseneksi :/
Tsemppiä ap, uskon että sinulle tulee hyvä fiilis, kun olet tehnyt oman osuutesi asian selvittelyssä ja siirtänyt vastuun siitä tahoille, jotka voivat mahdollisesti puuttua siihen.
Mitä vittua se sulle kuuluu? Xanorit ne suussa suljeksi muuttuu.
Voiko siitä ilmoittaa jotwnkin anonyymisti? Vai online? Vai miten?
Voit ilmoittaa anonyymisti, ja sanoa vaikka syyksi sen että et halua vaikeuksia lähisukulaisellesi, joka tuntee tytöt. Puhelinsoitto tuntemattomasta numerosta voisi olla helpoin keino? Kannattaa anonyymisti ilmoittaessa miettiä etukäteen tarkasti se mitä sanoo, niin kuulostat uskottavalta ja sinut toivottavasti otetaan vakavasti.
Ilmaiset huolesi kyseisistä tytöistä (keitä, missä ovat kertoneet ja milloin), keneltä olet saanut tietää tästä ja että tyttöjen tuntema henkilö on luotettava kenellä ei ole tapana satuilla ja huoli on ihan aitoa.
Soitanko siis vihjepuhelimeen?
Ap
Ilmoita ensin koululle. He eivät välttämättä ole tietoisia tilanteesta.