Noniin AUTOILIJAT meinasin sitten tänään jäädä auton alle pimeässä! Siinä autossa on lampun edessä! Niiden avulla pitäisi nähdä !
Ei ollut heijastinta ja mustatakkipäällä, mutta kyllä nyt silti pitäisi nähdä. Minä ylitin suojatietä ja yhtäkkiä auto kääntyi ajamaan minua kohti ja hypäsin sivuun hän jarrutti todella kovasti niin, että auto luisui sivuun.
Siinä autossa sitä varten lamput, että ne valaisevat pimeässä olevan ihmisen! Jos sitä ei älyä kannattaa suosiolla luovuttaa ajokortti pois! :).
Kommentit (17)
Kuolleena tai halvaantuneena on mukavaa olla oikeassa.
Jos on liian tyhmä käyttääkseen heijastinta pimeässä, niin saa syyttää vain itseään jos jää auton alle.
Typerä provo ja typerä lienet sinäkin. Heijastin on halpa henkivakuutus. Minulla on kolme sekä työsalkun kahvassa vielä yksi lisää.
Jos et käytä heijastinta, niin tee edes elintenluovutustestamentti.
Surullista, että tällaisia ihmisiä oikeasti on. Katsoo tätä poliisinkin videota niin ei ilman heijastinta kovin kaukaa näe.
Kuka helvetti luottaa sokeasti siihen että kuski näkee sinut varmasti ja pysäyttää auton? Vanha pappa/mummo ratissa sairaskohtauksen saaneena niin voin muistuttaa että auto on lihaa vahvempi :D Meinaan jos jäät alle ja halvaannut niin saat kipurahoja useampia tonneja kyllä mutta siihen se sit jää :D Vaikka kuinka olisit oikeassa niin siihen jää. Ei se laki kehoasi palauta entiselleen.
Ei tässä ole lainkaan oleellista oliko heijastinta tai ei. Fakta nyt vaan on se, että sieltä auton sisältä ei aina kaikkea näe koska se voi olla A-pilarin takana piilossa tai kuljettaja ei ole ehtinyt havainnoida riittävästi. Eli edelleenkään ei kannata luottaa muuhun kuin siihen, että sinä olet näkymätön ja toimia sen mukaan. Se on halvin henkivakuutus. Asenne kuntoon ja aina pärjää. Virheitä tekee kaikki joskus.
Autoilevana kävelijänä käytän kyllä mieluummin useampaa kuin yhtä heijastinta.
Tummiin vaatteisiin pukeutunut kävelijä näkyy tosi heikosti, paremmin vasta aivan liian lyhyen matkan päästä.
Kokeile joskus käytännössä autokyytiä syyspimeällä. Jos ajetaan suuremmilla nopeuksilla, pimeä jalankulkija vilahtaa näkyviin vasta kun ollaan kohdalla.
Eikä se näkyvyys valaistuilla kaupunkikaduillakaan huippua ole. Musta kävelijä ja musta asfaltti...
- Onnea vain sinulle missiosi kanssa, rohkea heijastimen vastustaja.
Tästä provosta tuli mieleeni, että ei oikeasti kukaan halua ajaa kenenkään päälle. Minullekin on käynyt niin, että kävelijä tulee vasemmalta ja jotenki onnistui jäämään siihen tuulilasin kulman taakse, nimenomaan hiljaa ajaessa. Olkaa siellä liikenteessä itsekin valppaita. No palkkioksi tuli tietysti nyrkin heilutusta ja vihaisia ilmeitä, että aika vähällä selvittiin molemmat. Liikenteessä varmistukaa siitä että teidät on huomattu, ei se oikeassa olo lohduta neliraajahalvaantuneena, kuten aiemmin joku kirjoitti.
Olisitko sinä nähnyt sen auton jos se olisi kulkenut pimeässä täysin pimeänä eli siinä ei olisi ollut valoja? Auto on juuri siksi helppo havaita pimeällä, koska sen joka kulmassa on jokin valo mutta jalankulkijassa ei ole ensimmäistäkään lamppua.
Se että sinä näet valaistun auton ei tarkoita sitä että pimeä ihminen erottuisi pimeästä.
Huono provo. Jokainen täysjärkinen aikuinen tajuaa ettei ilman heijastinta ihminen näy pimeässä. Tätä on myös toitotettu tv:n tietoiskussa viimeiset 40 vuotta. Jos sinä et siitä huolimatta tajua käyttää heijastinta ja laitat vielä tumman takin, olet joko täysi typerys tai itsemurhakandidaatti.
Mitään puolusteluja ei tässä tapauksessa sinulla ole, olet vaan tyhmä.
Mäkin meinasin kerran ajaa pimeässä mustiin pukeutuneen yli, se oli tosi lähellä. Ajoin ihan tavallisesti ja yhtäkkiä mieheni pelkääjän penkiltä kysyi että: "huh! Etkö nähnyt tuota ihmistä?" sanoin että enpä nähnyt, tämä oli ylittämässä tietä ilman suojatietä, hyvä että en varpaille ajanut.. Että heijastin! Oletko sinä ap autoton?
muuten olisin samaa mieltä kanssanne , mutta autoilijat ei varo kävelijöitä valoisenkaan aikaan.
Up