Työstressi
Aargh, pakko avautua töistä.
Olen pienessä firmassa töissä.
Pomo on hyvä tyyppi. Nyt tämä työ tuntuu niin isolta virheeltä, ehkä olisi helpompi olla töissä jossain isossa firmassa, ettei tuntisi pomoa juuri ollenkaan, ja kun olisi osa isompaa joukkoa työntekijöitä ei olisi niin kova paine olla mahdollisimman tuottava.
Pomo on hyvä ammatissaan. Mutta sitten taas hän tekee yhden isomman firman aliurakoita, hän ei osaa neuvotella kannattavia urakoita. Hän myy itseään halvalla, hän ei osaa pitää puoliaan, hän ei osaa kieltäytyä. Luulin että viime kerrasta hän olisi oppinut, kun kirosi taas kun suostui liian halvalla, ja että toinen samanalan yritys oli kieltäytynyt. Mutta taas antaa panna itseään halvalla, koko ajan on itsellä riittämätön olo kun urakat kusee.
Taas olen koko päivän tehnyt töitä, en ole lepsuillut, ja päivän päätteeksi saa kuulla että pitäis olla valmista tai menee tappiolle. Vit..taa. Minä on ihan hilkulla etten ala raivota pomolle päin naamaa, saa.. na tee parempia kauppoja tai palkkaa parempi työntekijä, minä en pysty tämän parempaan. Kuinka saisi hänet tajuamaan, että hän antaa itseään panna halvalla, hän on tossukka, että älä suostu kaikkeen, älä tee sellaisia diilejä missä ei ole yhtään pelivaraa, älä ota diilejä mistä et ole varma että saat hyvät voitot. Älä aina anna puhua hintaa alemmas, älä anna huijata. Ärsyttää kun tää pomo painaa pitkää päivää, tekee työnsä vielä hyvin, ja antaa muiden kerätä voitot.
Muutenkin yleisesti ottaen tuntuu että tekijöitä ei enään arvosteta pätkääkään. Suunnittelijoille maksetaan aivan älyttömiä palkkoja, mutta sitten toteutuksessa aletaan tinkiä, ja mahdollisimman halvalla ja nopeasti valmista, sitten ihmetellään laatua. Kun kaikki työt hutikoidaan nopeasti, että siitä saisi edes kannattavaa, sitten niitä virheitä korjataan ja lopputulos ei tule niin hyvää kuin jos heti eka kerrasta olisi tehty kunnolla.
Kiva taas mennä huomenna töihin, tietäen etten pysty tarpeeksi nopea olemaan, minulla ei yksinkertaisesti riitä työkokemus ja taidot nopeampaan työntekoon, sitten alkaa tulla virheitä ja niiden korjaamiseen menee kahta kauheammin aikaa. Minun tekee mieli luovuttaa, ottaa lopputili, kun en vain jaksa tätä jatkuvaa tunnetta ettei ole tarpeeksi tuottelias.