Millaiset asiat teitä ärsyttää oman sukupuolenne edustajissa?
Kommentit (28)
Yleensä ärsyttävät jutut ovat yksilöiden ominaisuuksia eikä sidoksissa sukupuoleen. Mutta naisilla sellainen "prinsessa" asenne on ehkä hieman yleisempi, että ollaan olevinaan niin hienoja. Vaikea selittää
Vastakkaisen sukupuolen panettelu. Ihan molemmin puolin.
Tämä nykyinen joillakin naisilla muodissa oleva kaikesta mielensäpahoittaminen. Nähdään seksuaalista häirintää, sanallista uhkailua ja rasismia joka paikassa, vääristellään sanoja ja kuvitellaan rivien väliin asioita, joita ei todellisuudessa siellä edes ole. Niistä huudetaan suureen ääneen ja lynkataan somessa antamatta tuomitulle edes mahdollisuutta puolustautua, vaan kylmästi blokataan, bannataan ja eristetään.
Tarve näpäyttää. Arvaatte varmaan mikä sukupuoli kyseessä.
Juoruilijoita ja pahanpuhujia on kummassakin sukupuolessa.
Samat piirteet inhottavat kummassakin.
Siis pikkumaisuus, turhista pikkuasioista draaman, pahanpuhumisen, näpäyttelyn, oman itsetunnonpönkityksen järjestäminen.
Mitättömistä asioista kilpaileminen ja päteminen.
Vuorovaikutuksessa ovat rasittavia ihmiset jotka aikuisena eivät kykene puhumaan asioista aikuisen tasolla vaan kaikki on jotain sentimentaalista soppaa.
Leikkimielisyys on kuitenkin hyvä asia, sitä en tarkoita.
Alentuva puhumistyyli, toisen aikuisen kohteleminen kuin pikkulapsena.
Naisten tarve asettaa omalle sukupuolelleen kauheita paineita siitä kuinka olla nainen. Ulkonäköpaineet, naisellinen käytös, äitiys yms.
Vierailija kirjoitti:
Vastakkaisen sukupuolen panettelu. Ihan molemmin puolin.
Miesten vähättely, turhamaisuus,itsekkyys,työpaikoilla usein toisten "selkään puukottaminen",listaa voisi jatkaa.
Rajattomuus. Monesti naisten ystävyyssuhteissa ystävätärtä pidetään oman itsen jatkeena. Yhtä moni myös loukkaantuu, jos se bestikseksi luokiteltu ei menekään naimisiin samaan aikaan kuin itse tai ei vain enää jaksa alituisia "Sinuna minä kyllä tekisin näin!" -luentoja.
Vievät rohkemmalla käytöksellään kaikki naiset.
Muissa naisissa ärsyttää yletön turhamaisuus. Naiset ovat ihan hulluna kaikkeen materiaan: vaatteet, sisustustavarat jne.
Juoruilu, manipulointi ja se, että puhutaan täysin eri tavalla omalle ja toiselle sukupuolelle. Erityisesti työelämässä nämä ärsyttävät.
Oma sukupuoleni suhtautuu ensitapaamisella kylmäkiskoisesti huomattavasti useammin kuin vastakkainen sukupuoli. Joudun ns. rikkomaan jäätä ja näkemään enemmän vaivaa oman sukupuolen kanssa. Se on joskus todella ärsyttävää, enkä esimerkiksi enää muuton jälkeen halunnut lähteä lasten uuden koulun vanhempainyhdistykseen mukaan, kun en vain jaksa sitä että porukkaan mukaan pääseminen kestää ikuisuuden vaikka tekisin mitä.
Herkkyys. Ollaan niin hemmetin herkkiä, että loukkaannutaan ihan pikkiriikkisistäkin asioista. Sitten tämä, että ilmeisesti kaikki mitä naiselle sanoo on seksuaalista ahdistelua. Että pitäisi osata lukea milloin uskaltaa lähestyä, ettei nainen vaan koe itseään ahdistuneeksi, jos joku vaikka tervehtii "väärällä" tavalla. Voi hyvää päivää.
Naisten loputon alistuminen miehille ja alemmuuden viljely. Nainen vihaa ennemmin itseään, toista naista, tyttölastaan kuin miestä joka vaikka hakkaa tai raiskaa. Nainen asettaa kaikessa miehen etusijalle. Miehen nimi on jokaiselle naiselle tärkeämpi, miehen tarpeet ovat tärkeämmät. Nainen antaa miehelle enemmän oikeuksia kuin itselleen kotitaloudessa jossa itse tekee suurimman osan töistä. Miehet sen sijaan nauravat teidät ulos omilta aloiltaan.
Naiset siis kunnioittavat sitä joka vähiten kunnioittaa naista takaisin. Naisten loputon miesten paapominen ja palvominen kaikesta vihasta ja alistamisesta huolimatta on oksettavaa.
Vierailija kirjoitti:
Herkkyys. Ollaan niin hemmetin herkkiä, että loukkaannutaan ihan pikkiriikkisistäkin asioista. Sitten tämä, että ilmeisesti kaikki mitä naiselle sanoo on seksuaalista ahdistelua. Että pitäisi osata lukea milloin uskaltaa lähestyä, ettei nainen vaan koe itseään ahdistuneeksi, jos joku vaikka tervehtii "väärällä" tavalla. Voi hyvää päivää.
En olekaan ennen kuullut tapauksesta, että kaikki naisen sanoma olisi toisten naisten mielestä seksuaalista ahdistelua. Kuulostaa erikoiselta. Kerro ihmeessä lisää! Mitä sinä niille sitten oikein sanot?
Olen nainen ja minua saa kutsua naiseksi. Se että sanoo faktan ei ole seksuaalista häirintää tai muutenkaan sopimatonta. Äänensävy saattaa tehdä siitä seksuaalista tai sopimatonta mutta yleisessä käytössä ei.
Se että olen nainen ei tarkoita sitä että minulla olisi ulkonäköä paineita tai rakastaisin sisustamista. Olen karvainen ja lihava, meikkaus ei kiinnosta ja kotini on kierrätys/perintö tavaroista koostettu sekamelska. Silti minulla on rakastava mies ja lapsi.
Se että olen nainen ei tarkoita että olisin huonompi kuin mies. Koulutukseni voi olla matalampi tai kädentaitoni olemattomat mutta olen silti ihminen ja arvokas. Taitoni voivat olla huonommat mutta ihmisenä en.
Olen nuori nainen, en synnytyskone
Paljastelu, irtosuhteet, meikkaaminen, rakennekynnet, hiuslisäkkeet, tosi tv:n seuraaminen, bimbomaisuus.
Selfien ottaminen oppitunneilla. Olen yo-pohjaisessa amiskoulutuksessa.