Mitä te ulosanniltanne lahjattomat teette työksenne?
Siinä kysymys. Työskentelen alalla, jossa tarvitaan paljon sujuvaa ulosantia ja kykyä antaa nopeita vastauksia asiakkaiden hankaliin kysymyksiin. Lisäksi taitoa argumentoida omia näkökantojaan lakipykälin eri mieltä oleville asiakkaille. Ongelma on se, etten ole noissa kovin hyvä! Joudun koko ajan pinnistellä ulosannissani ja olen iltaisin aivan raato. Menen myös helposti totaali lukkoon, jos asiakkaat puhuvat haastavasti, en osaa vastata mitään järkevää. En jaksa tällaista montaa vuotta, enkä tajua miten ihmeessä olen alalle edes koskaan päätynyt.
Eli kysymys, mikä olisi sellainen ala, jossa ei tarvita puhelahjoja? Kirjallisilta taidoiltani sen sijaan olen keskivertoa lahjakkaampi. Ainoina vaatimuksina vakityö ja palkka mielellään edes 2800 euroa. Vaikka taitaa nuokin olla haaveunia nykyään. Tällä hetkellä teen siis pätkätöitä tuossa vakuuttavaa ulosantia vaativassa työssä ja surkealla palkalla. Kyseessä sosiaaliala.
Mitään kovin pitkää koulutusta en myöskään enää haluaisi aloittaa. Max 3 vuotta. Tällä hetkellä sosiaalialan koulutus.
Vielä lisäyksenä, että en ole matemaattisesti lahjakas enkä taiteellinen. Kielipää on hyvä, mutta onhan siitä kielten opiskelustakin aikaa.
Kertokaa vinkkejä, täältä on monesti saanut hyviä neuvoja. Alan olla epätoivoinen.
Kommentit (9)
Ok, etkö itse koe tarvitsevasi puheen lahjoja työssäsi? Kysyn siksi, koska tiedän monia alallani, jotka ovat ulos anniltaan vielä surkeampia kuin minä, ja tiedän että se ei haittaa heitä itseään. Tosin olen kyllä kuullut sitten asiakkaalta huonoa palautetta heistä.
Meistä suurin osa on eri palstojen moderaattoreita.
Ap, tekstisi perusteella lahjasi ehkä kuitnkin ovat suullisen eikä kirjallisen puolella.
Ammatteja, joissa kumpaakaan ilmaisumuotoa ei tarvita:
Putkiasennus
Sähköasennus
Rakennustyö
Autonkorjaus
Autonkuljettaja
Paperikoneenkåyttäjä
Kaikki liukuhihnatyö teollisuudessa
Liikunnanopettaja
Osassa näistä palkka nousee hyvinkin tuonne 2800€/kk. Ei kaikissa, mutta osassa, etenkin jos teet urakoita.
Vastaan lyhyesti ja ytimekkäästi, paljon pykäliä ja momentteja, lukekoot itse vastaukset niistä. Vaikutan varmasti tylyltä vaikka sitä en oikeasti ole. Mulla on niin paljon asiakkaita, etten ehdi mitään runomuotoisia virityksiä jokaiselle erikseen kyhäämään.
Vierailija kirjoitti:
Meistä suurin osa on eri palstojen moderaattoreita.
Totta. Ainakin muropaketin puolella suurinosa moderaattoreista on juuri tällaisia tapauksia.
Muropaketista tuli mieleeni, että minä usein trollaan muropaketissa tyttönä.
Nimimerkkiksi vain jotain tyttöön tai naiseen viittaavaa ja kopioit kysymyksiä muilta palstoilta niin nolifer nörtit innoisaan vastailemassan, kun kuvittelevat saavansa :-D Onneksi muropaketissa on nykyään niin typerät moderaattorit etteivät he tajua mitään.
Oletko siis sossu? Teillähän on täystyöllisyys, joten pystyisitkö hakeutumaan jonnekin vähemmän kuormittavaan työpaikkaan? Vaikka taitaa kai valtaosa sossujen työstä tapahtua vaativien asiakkaiden kanssa. Mut esim. Kela tai joku missä painottuu kirjallisten päätösten tekeminen?
Huono suullinen ulosanti on kyllä aika iso miinus monella alalla, nimim. itsekin siitä kärsivä. Insinööri- tai koodaushommat yksi vaihtoehto, mutta kerroit ettet pidä itseäsi matemaattisesti lahjakkaana. Kielet ei kannata, siinä realistisin mahdollisuus on työllistyä opettajaksi, jossa vaaditaan erittäin hyvä ulosanti. Mulle tuli mieleen bioanalyytikko, jossa kylläkin on näytteenottoa ja asiakaspalvelua, mutta ei sentään tarvitse perustella työtään lakipykälin.
Olen lääkäri suojatyöpaikassa. Sori vaan kaikille potilaille.