Tykkään jotenkin enemmän ruoasta ja syömisestä kuin muut ihmiset?
Nuoresta lähtien ole pistänyt tämän merkille. Olen hoikka, aina ollutkin, joten rakkauteni ruokaan ja syömiseen ei ole johtanut ylipainoon.
Jo lapsena tykkäsin katsella keittiössä, kun äiti teki ruokaa. Kun äiti tuli kaupasta, menin heti ostoskasseille tutkimaan, mitä syötävää oli kaupasta tuotu jne.
Olen huomannut, että muut eivät halua puhua yhtä paljon ruoasta ja syömisen ihanuudesta kuin minä. Olen keksinyt itse laatusanoja kuvailemaan ruokia. Muiden mielestä se on omituista.
Muut vain syövät ja siirtyvät sitten muihin asioihin. Heille ruoka on vain sivuseikka.
Minä saatan tänään suunnitella mitä ruokaa teen ja syön huomenna. Saatan katsella netistä kuvia ruoista, videoita joissa ihmiset syövät ja kokkaavat. Tykkään katsella jopa videoita, joissa ihmiset esittelevät ruokaostoksiaan.
Jos ystäväni mainitsee olleensa ravintolassa syömässä, kysyn aina, mitä hän söi ja mitä hänen seuralaisensa söi. Jotkut ystäväni reagoivat kysymyksiin ärtyneesti, koska heidän mielestään kiinnitän huomioni sivuseikkoihin.
Minua kiinnostaa elämässä myös muut, aineettomatkin, asiat, mutta olen paljon kiinnostuneempi ruoasta kuin muut.