Oletko käräyttänyt ketään mistään?
Kerran käräytin vahingossa isäni pornon katsomisesta. Luojan kiitos ei tumputtanut.
Kommentit (23)
En, näin jälkikäteen harmittaa kun en käräyttänyt. Kaverin kaveri meni naimisiin rahasta ulkomaalaisen kanssa siksi, että ukko halus suomen kansalaisuuden.
Kerran menin poliisiasemalle valmiina tekemään rikosilmoitusta varkaudesta, mutta siellä sanottiin, että nämä on tällaisia perheenkeskeisiä asioita ja kehotti sopimaan keskenään...
En tiedä onko yleensäkin noloa tehdä rikosilmoitus jostain vaivaisesta satasen varkaudesta, vai olisiko tuo otettu tosissaan, jos se tekijä olisi ollut joku tuntematon?
(En ole saanut rahojani takaisin.)
Oon meinannut, mutten ole viitsinyt. Ei hyödytä muuta kuin hetkellisen tunteen, että sainpas nyt olla tuohon nähden mainio. Eihän se tarjoa muuta kuin pienelle mielelle suuren hetkellisen tunteen.
Kerran yhden tyypin jolla oli poikuus tallella ja oli muutenkin kokematon treffikumppanilleen.
Myymälävarkaat kyllä käräytän jos sellaisia havaitsen, muutaman kerran käräyttänytkin jo.
Alaikäisille liian näkyvästi alkoholia/tupakkaa hankkivat.
Kerran käräytin marihuanaa liian näkyvästi polttelevat nuoret
Nämä "liian näkyvästi" sen takia, että joo itsekin olen alaikäisenä juopotellut ja sellasta se nyt vaan on. Mutta jos joku on niin röyhkeä että ihan siinä kaikkien silmien alla välittää alkoholia nuorille, niin varmasti puutun. Samoin marin pössyttelijät. Pössytelkööt kotona ja siltojen alla. Mutta jos minä näen eivätkä edes yritä piilotella niin soitto poliisille.
Kyllä olen, muutaman kerran kun rikos on tapahtunut. Kansalaisvelvollisuus.
On tyhmää sellainen jos yrittää käräyttää ja viestittää osatolle että potilaalla on hallussaan lääkettä (osastolla tai huoneessa 4 tai 5) varsinkin kun potilaalla on lääkkeeseen resepti (Panacod)
Pari kertaa pettäjän. Eri tuli kummassakin tapauksessa. Aion jatkaa samalla hyväksi todetulla linjalla.
Tavallaan joo. Kerroin neuvolassa huoleni eräästä kaltoinkohdellusta lapsesta. Sillon ei vielä ollut lasuja mutta lapsi sijoitettiin sukulaiselleen ja hyvä niin.
Kortiton eksä vei autoni useaan kertaan kännipäissään. En tiennyt missä säilytti viemäänsä vara-avainta. En voinut soittaa poliisille koska tiesin saavani selkään. Kuudennella-seitsemännellä kerralla otin riskin ja soitin. No ei kannattanut, seurauksen kärsin. Tästä onneksi jo kauan, viime vuosikymmenellä. Kaupungilla ollessa rattijuoposta soitin kerran ja toisen kerran epäilystä.
Tampereella sai useaan kertaan soittaa alakouluikäisistä pojista jotka heittivät pientareelta tai sillalta jääkokkareita / lumipalloja autoja kohden.
Naapurin teinipojan kasvattamolle huomautin hajusta, arvelin toisten naapureiden tekevän käräytyksen.
Lentokoneen veskissä poltelleet venäläiset olen ilmiantanut henkilökunnalle monta kertaa. Ei huvita kuolla jonkun välinpitämättömän mahorkka-addiktin takia.
Käräytin naapurin toiselle naapurille, kun näin ensiksi mainitun kusevan jälkimmäisen postilaatikkoon.
Kaikenlaista. Rattijuopot aina, jos näkee (sun muut rikolliset).
Ehkä suurinta nautintoa toi oma yo-päivä ja ilta baarissa. Eli ku tiiät et siel on alaikäsiä, jotka on päässy sisääänn ku ovat lainanneet jonkun yo lakkia. Ku itellä oli päässä se vaivalla ansaittu lakki ja joku 16v pissis bilettää ko. lakki päässä. Ai että ku sai tarjoilijalle sanoa, et toi on muuten 16 ja sit katsot ku sitä itkuista alaikästä talutetaan ulos.
Olen käräyttänyt baarissa pari alaikäistä, tiesin siis nämä tytöt ja heidän ikänsä ja kävin tiskillä vinkkaamassa, että ovat alaikäisiä. Hetken päästä tulikin poke ja talutti tytöt pihalle.
Olen käräyttänyt poliisille henkilön, joka tunnetusti välittää alkoholia alaikäisille.