Epäily alaikäiseen kohdistuneesta rikoksesta - ilmoitetaanko se Veitolalle?
Minä kun luulin, että sellainen ilmoitetaan poliisille. Kun samassa lauseessa puhuu tällaisesta ja mainitsee nimiä, niin se on tuomittavaa, kohteen kunniaa loukkaavaa. Suomi on oikeusvaltio, jossa henkilö on syytön kunnes toisin todistetaan. Mutta nyt Some-tuomioistuin jakaa tuomiot Veitolan provosoimana.
Kommentit (6)
Tämä alarivi! Ei liene normaalia toimittajantyötä?
Ei ole lähdekritiikistä tietoakaan tällä "toimittajalla". Vaarallista touhua, somekansan yllyttämistä!
Vaikuttaa,että metsäketo uhrataan ja muut vastaavat ylempänä saavat jatkaa .
Tää juttuhan sai nyt ihan uuden käänteen, toimittaja esittää aika vaarallisia kysymyksiä, joilla kohteen koko elämän saa kertaheitolla tuhottua ja näköjään vielä ylpeilee sillä??
Samassa ohjelmassa on 2 muuta 'toimittajaa' ja todennäköisesti myös joku taustatoimittaja. Mutta juuri Veitolan piti ruveta tutkivaksi toimittajaksi, eikä hän edes tunnista esteellisyyttään ja kaksoisrooliaan. Tekisipä MV joskus jotain, joka saisi pitämään hänestä edes rahtusen.
Ihmettelin myös Veitolan toimintaa. Vetoaa toimittajan ammattiinsa mutta en ole mieltänyt Veitolaa tutkivaksi journalistiksi. Mihin lehteen tekee juttua Metsäkedosta?
"
Kyseinen julkisuuden henkilö on useista tv-ohjelmista ja radiosta tuttu toimittaja-juontaja Maria Veitola.
– Ei mulla sen kummempaa agendaa ollut kuin perustoimittajan työ. Silloin kun saadaan vihje jostain asiasta, niin halutaan tietää lisää, Enbuske, Veitola & Salminen -ohjelmassa työskentelevä Veitola toteaa IS:lle"
https://www.is.fi/viihde/art-2000005424543.html