Tajuatteko mammat, että kun suklaaseen lisätään jotain (piparkakkua, popcornia...) saadaan huomattavasti parempi kate!
Kaakaomassa on suklaalevyn kallein ainesosa! Mitä vähemmän sitä, sitä parempi kate!
Kommentit (9)
Mitä siitä sitten? Pitääkö mun ite ostaa tumma suklaa, värkätä siitä jotenkin maitosuklaata ja vielä sekotella siihen oreota ja piparia? Eikö se ole hankalaa...?
Kaakaomassa on myös maailmanmarkkinoilla erittäin kilpailu ja pörsseissä noteerattu raaka-aine. Yksikään kauppa (viittaan tässä Lidliin) ei pysty ostamaan halvempaa kaakaomassaa kuin toinen tinkimättä todella paljon laadusta.
Ihan vaan muistutuksena miten pässejä olette.
ap
AH, mutta kun minä haluan maksaa siitä, mistä tykkään - en välttämättä pelkästään siitä, mikä on kalleinta. Ei se ole pässiyttä, sen on tarkoituksenmukaisuutta.
Maun takia kai sitä pipari-ja keksisuklaita ostetaan? Turhaa vaivaa alkaa itse sekottamaan suklaaseen kaikkea.
Ostankin vain täyssuklaata etten vain tukisi millään muotoa yhtäkään makeisfirmaa...
Tajuan. Montako minuuttia sitten sinä tajusit sen?
Nyt tuli huijattu olo. Sahramisuklaa on todella hyvän makuista.