Miten tapasit miehesi?
Kertokaapa tarinoitanne. 😊
Kommentit (17)
Lukiossa, 90-luvun puolivälissä
Autokoulussa ollessamme alettii sitten seurustella
Menin työtehtävissä miehen isän luokse tarkastuskäynnille. Isä ei ollut kotona, poika oli. Valvontakäynti on jatkunut nyt vähän yli 17 vuotta.
Tapasin mieheni netissä. Olin käyttänyt palvelua jo lähes pari kuukautta ja käynyt muutamilla treffeillä, mutta kukaan ei oikein kiinnostanut ja harkitsin profiilini poistamista.
Sitten sain viestin mieheltäni. Juteltiin tosi intensiivisesti kolmisen viikkoa ennen ensitreffejä, kun aikataulut ei vaan millään käyneet yksiin. Minulla oli välittömästi, kun aloimme jutella, todella vahva tunne siitä, että olen tavannut sen oikean. Ensitreffit olivat ihanat ja ihastuimme toisiimme heti ihan sata lasissa.
Netistä löytyi. MIes otti yhteyttä nähtyään profiilini deittisivustolla ja harvakseltaan aluksi vaihdettiin viestejä. Olin siihen aikaan töissä sekä koulussa, joten kerkesin vastata viesteihin vasta illalla jonka jälkeen painelin suoraan nukkumaan. Muutaman päivän jälkeen mies sanoi, että minuun saa yhteyden iiian harvoin. Suutahdin siitä hiukan ja sanoin, että on tässä muutakin tekemistä kuin hänen kanssaan juttelemista. Hänellä kuitenkin huumoria ja sinnikkyyttä riitti, vaikka minä hiukan tiuskinkin ja hän sai vihdoinkin minut suostuteltua treffeille 14 kk sitten. Tässä sitä nyt vieläkin ollaan yhdessä kaikkien ihmetykseksi :D
Metroasemalla,Mellunmäessä. Komea maahanmuuttajamies tuli juttelemaan minun, lihavan naisen kanssa. Häntä ei haitannut lihavuuteni. Olemme yhdessä onnellisena.
Oltiin samalla ala-asteella ja sitä kautta tiedettiin toisemme (myös yhteisiä kavereita). Myöhemmin jo lukion alussa hän tuli ovelle hakemaan ulos.
Baarissa. Asuin toisen miehen kanssa silloin. Näin tulevan mieheni ensin vaan takaapäin mutta tuli joku vaisto tms. Olen ujo enkä ikinä ollut tehnyt itse aloitetta mutta silloin tungin hänen luokseen. Hän kääntyi ja emme saaneet silmiä irti toisistamme. Eikä loppuillasta mitään muitakaan ruumiinosia.
Aamulla menin kotiin, kerroin mitä tapahtui, pakkasin vaatteeni ja muutin samantien uuden luokse.
Tänä vuonna jo 20 yhteistä vuotta takana ja olemme edelleen hulluina toisiimme.
Yhteinen tuttu kysyi minulta olenko sinkku, johon sanoin olevani. Kysyi myös saako hän kertoa yhdelle miehelle, että täällä olisi mukavan oloinen tyttö. Lupasin.
Mies soitti minulle töihin, johon esimieheni vastasi ja pyysi minut puhelimeen. Vaihdettiin siinä puhelinnumeroita ja pian mies tuli käymään luonani. Lähdin heti ensi tapaamisella miehen mukaan yli 400 km automatkalle.
Jatkettiin tutustumista ja lokakuussa 2001 avioiduimme. Edelleen asutaan saman katon alla.
Mies on minulle huikean rakas ja tärkeä 💞
Tapasin mieheni sairaalassa. Hänellä oli koko jalan kipsi ja hän makasi jalka pystyssä. Vein aina lääkkeet ja katsoin voinnin. Hänen huumorintaju siinä tilanteessa teki minuun vaikutuksen ja käytöstavat. Neljän viikon jälkeen hän oli pääsemässä kotiin, niin kysyin kiinnostaisiko lähtee syömään. Nyt kymmenen vuotta oltu yhdessä.
Töissä. Olimme olleet samassa työpaikassa jo vuosia mutta kun aloimme olla samassa vuorossa, mieheni alkoi tulla juttelemaan minulle. Sanoi myöhemmin minua niin mukavaksi ja helposti lähestyttäväksi.
Ei siinä pitkään aikaan mitään sutinoita ollut, serustelin silloin ja niin myös hän. Juttelimme kuten kaverit. No minulle tuli ensin ero mutta silloinkaan ei vielä mitään kehittynyt. No siitä vajaa vuosi niin huomasin yksi päivä että mieheni on pahalla päällä. Puhuimme silloin jo melko henkilökohtaisia asioita niin kysyin mikä on. No erohan se.
Sen jälkeen samoihin aikoihin molemmat tajusimme että nyt on meidän hetkemme. Aloimme hakea tietoisesti yhteisiä hetkiä töissä. Kun kumpikin pystyi nyt vihdoin olemaan täysin vapautuneesti toisen seurassa niin se iski todella lujaa molempiin. Rakastuimme todella nopeasti ja kiihkeästi. Siitä on nyt vähän yli neljä vuotta ja kimpassa ollaan.
Baarissa, minä olin töissä vetämässä karaokea ja mies asiakkaana. Mies tuli laulamaan monena viikonloppuna ihan vaan sen takia että pääsi juttelemaan (kun alettiin seurustella niin ei ole suostunut enää laulamaan vaikka hyvin laulaa!). Molemmat oltiin just erottu mutta asuttiin edelleen exien kanssa ja etsittiin omia asuntoja. Löysin asunnon ja mies vähän ajan päästä muutti sinne myös. Ja tällä tiellä ollaan vielä 7 vuoden jälkeen. 2 lasta ja naimisissa.
Lukiossa. Olimme eri vuosikursseilla, mutta samalla saksankurssilla. Mieheni vilkuili minua kuukausia enkä tajunnut ollenkaan, sitten hän viimein rohkeni lähettää viestin ja pyysi minua kanssaan kävelylle.
Nyt ollaan naimisissa.
Töissä, sama työpaikka.